צ'ט בייקר ומלון פרינס הנדריק באמסטרדם

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
צילום: בנצי גורן

לא רחוק מרובע החלונות האדומים, ניצב באמסטרדם מלון הנושא את שמו של הנסיך הנדריק.  הנדריק היה בעלה של המלכה וילהלמינה (1880-1962) שישבה על כס המלכות 58 שנה, יותר מכל מונרך הולנדי אחר. בכניסה למלון ניצב לוח זיכרון לזכרו של צ'ט בייקר. אם ניכנס למלון ונעלה עד לחדר 210, נראה גם שם שלט זיכרון המספר לנו כי זה היה חדרו של צ'ט בייקר. כך בחר בעל המלון להנציח את זכרו של החצוצרן שהלך לעולמו בזמן ששהה שם.

Creative Commons Licenses by Wikimedia

ב-13 במאי 1988 שהה בייקר בחדר 21 של המלון וכנראה שהיה תחת השפעת סמים כשיצא לטיול דרך החלון, טיול קצר שהסתיים בריסוק אברים על המדרכה מול הכניסה ללובי.

השלט בחזית המלון Creative Commons Licenses by Wikimedia

מי היה בייקר?

צ'ט בייקר היה חצוצרן נפלא וזמר נהדר שהגורל חילק לו קלפים מצוינים. הוא היה גבר יפה תואר שקיבל הצעה לחוזה עתיר ממון בהוליווד, אבל הכל הלך אצלו לפח בשל החיבה המוגזמת שלו לסמים. אין כמעט חומרים שבייקר לא שאף לריאותיו או הזריק לוורידיו. מסתבר שלא רק בעולם הרוקנרול רול יש סיפורים טראגיים ולא רק שחורי העור סובלים מצוקות בעולם הג'אז. לא פעם הוא נאלץ למשכן את כלי הנגינה שלו על מנת לקנות סמים.

בתחילת שנות ה-60, השימוש הרב והצריכה המוגזמת החלו לתת בו את אותותיהם. בייקר נכלא באיטליה ליותר משנה אחרי שהורשע בעבירות סמים ונאסרה עליו הכניסה למערב גרמניה ולבריטניה. אחרי שהסתבך בגרמניה פעם נוספת, הוא פשוט גורש משם לארה"ב. גם בארה"ב המשיך בייקר להסתבך וריצה עונשי מאסר קצרים באשמת זיוף מסמכים. באמצע שנות ה-60, בתקרית אלימה במיוחד, הוכה בייקר, כנראה במהלך עסקת סמים כלשהי, פרצופו רוסק, פיו נפגע ושיניו נשברו. הדבר היווה מכה אנושה ליכולת שלו להתפרנס מנגינה, מה שהוביל אותו לשורת עבודות כגון שטיפת מכוניות ותדלוק.

למרות זאת הוא הצליח להשתקם, חזר לנגן אך את הסמים סרב לזנוח. במהלכם של כמעט ארבעה עשורים של קריירה הוציא בייקר עשרות אלבומים.

תקופה קצרה לאחר מותו יצא סרט על חייו של צ'ט בייקר. הבמאי ברוס ובר אסף עדויות מצולמות מכמה מחבריו של בייקר ושילב קטעי ארכיון שבהם נראה בייקר מנגן, שר, מופיע בסרטים ומשוטט ברחובות לוס אנג'לס מלווה בצעירות יפות וזוהרות. הסרט נקרא Let's Get Lost.
בקיץ 1988 היה אמור צ'ט בייקר להגיע לארץ ולהופיע כאן במסגרת פסטיבל ישראל.

הנה הוא בהופעה ביחד עם סטן גץ:

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

קרולינה - העלמה שהצילה את ריִיֶקָה

קרולינה - העלמה שהצילה את ריִיֶקָה

רייקה (Rijeka) שבקרואטיה היא עיר נהדרת המהווה זה מאות שנים מרכז ספנות ובניית ספינות, אך בשל העובדה כי היא משלבת…
מישל, הר הגעש והמפרום הפיליפיני

מישל, הר הגעש והמפרום הפיליפיני

יש לא מעט סיבות מדוע אני אוהב לטייל בחו"ל. בין הסיבות הרבות ניתן למנות את המפגש עם תרבויות אחרות, עם דתות…
הרמן ואלד ואנדרטת הזיכרון ביוהנסבורג

הרמן ואלד ואנדרטת הזיכרון ביוהנסבורג

הַרְבֵּה כְּבָר רָאִיתִי וְהַרְבֵּה עוֹד אֶרְאֶה, אַךְ מַה שֶּׁנִּגְלָה לְעֵינַי שָׁם לא אוּכַל לָשׁוּב וְלִרְאוֹת: כָּל הַמִּלִים שֶׁנִּבְרְאוּ וְשֶׁיִּבָּרְאוּ, בְּכָל…
שלושה שירי חופש

שלושה שירי חופש

המשורר ג'ובראן חליל ג'ובראן אמר פעם כי חיים ללא חופש, הם כמו גוף ללא נשמה. בשבועות האחרונים היו לי הרבה…
בין סיימישטה לזמון

בין סיימישטה לזמון

בטיולים אותם אני מדריך, אני תמיד משתדל לדבר גם על היסטוריה יהודית. היהודים גלו מארצם כמה וכמה פעמים לאורך ההיסטוריה:…
ג'ני מלכת השודדים

ג'ני מלכת השודדים

לפני מספר ימים, ליתר דיוק ביום 3 באפריל, מלאו 70 שנה למותו של קורט וייל (Kurt Julian Weill). למרות שהלך לעולמו…