מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
סומייטי (מימין) ומיראיטוואה
סומייטי (מימין) ומיראיטוואה
Creative Commons license

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה בצד של המנוצחים. ריגושים אלו, זו כנראה הסיבה מדוע רבים כל כך מאיתנו אוהבים ספורט, לפחות כצופים.
בעוד מספר ימים יתחדשו התחרויות הספורט ביפן: ביום 24 באוגוסט, יתחילו המשחקים הפאראלימפים. בעוד המשחקים האולימפיים בעת החדשה החלו בשנת 1896, אלו הפאראלימפיים החלו רק לאחר מלחמת העולם השניה.
כולנו מכירים את סמל המשחקים האולימפיים: 5 טבעות המשולבות זו בזו בצבעים שונים, אולם מאז 1968 יש לכל אולימפיאדה גם סמל נוסף: הוא מוגדר "הקמע האולימפי" וזו בדרך כלל דמות מצויירת עם כמה מאפיינים של המדינה המארחת.
כך הדמות המייצגת של אולימפיאדת טוקיו היא "מיראיטוואה" (Miraitowa). אך לפני שנדבר עליה, בואו נברר מתי וכיצד החל כל הענין הזה.

הכל בגלל הצרפתים…

ממש כשם שהמשחקים האולימפיים חודשו בסוף המאה ה-19 בזכותו של הברון הצרפתי פייר דה קוברטן, הצרפתים אחראים גם לכניסתו של הקמע האולימפי לחיינו. אך האמת היא שהצרפתים לא היו מקוריים: הם לקחו את הרעיון מהאנגלים…
הפעם הראשונה בה הופיע דמות מצויירת כסמל של תחרות ספורט, היתה במונדיאל (אליפות העולם הכדורגל) של 1966 שנערכה באנגליה. האנגלים הפתיעו אז עם דמותו של ווילי (Willie) האריה:

ווילי האריה האנגלי
ווילי האריה האנגלי
Creative Commons license

האריה לקוח כמובן מסמלה של אנגליה אשר בו 3 אריות. הרעיון שעמד מאחורי הדמות הוא הנגשת תחרויות הספורט לקהלים אשר אינם מחובבי הז'אנר.

דמותו של וילי היתה הצלחה היסטרית: נמכרו מיליוני בובות בדמותו וכמובן שזו הודפסה על חולצות רבות אשר מכירתן הכניסה סכומים אדירים לכיסם של המארגנים. העובדה כי האנגלים זכו בגביע העולם באותו מונדיאל, הוסיפה כמובן לפופולריות של ווילי ולקידום המכירות של הבובה בדמותו. הכסף כידוע מניע את העולם או לפחות את גלגלי הכלכלה.

חלפו שנתיים ובשנת 1968 נערכה אולימפיאדת החורף בגרנובל בצרפת. היתה זו הפעם הראשונה בה הופיע קמע במשחקים אולימפיים. הצרפתים הציגו את "צ'וס" (Schuss), דמות של גולש כשהוא לבוש בצבעי אדום כחול ולבן, צבעי הדגל הצרפתי.

צ'וס הגולש הצרפתי
צ'וס הגולש הצרפתי
Creative Commons license

היה זה הלוגו הרשמי של אותה אולימפיאדת חורף והדבר נעשה כמובן באישורו של הועד האולימפי שהפגין פתיחת לרעיון החדש. במונדיאל של מקסיקו ב-1970 קיבלנו את חואניטו:

חואניטו הכדורגלן המקסיקני
חואניטו הכדורגלן המקסיקני
Creative Commons license

באולימפיאדת מינכן הארורה ב- 1972 היה לנו את ולדי (Waldi) כלבה מגזע תחש.

ולדי הכלבה ממינכן
ולדי הכלבה ממינכן
Creative Commons license

וכך נמשכת המסורת בכל תחרות ספורט רצינית החוזרת על עצמה מידי כמה שנים. תמיד מקפידים המארגנים כי בקמע המסורתי יהיה משהו המייצג ומאפיין את המדינה בה נערכות התחרויות.

בחזרה ליפן

בשנת 1964 נערכה האולימפיאדה הראשונה ביפן. היה זה רק 19 שנה לאחר החורבן הנורא שחוותה יפן בקיץ 1945 ואולימפיאדה זו, סמלה את חזרתה של יפן אל חבר העמים. היה זה כמובן בטרם מיסד הועד האולימפי את נושא הקמע אך זה לא מנע מהיפנים להציג דמות חביבה אליה יוכל הציבור להתחבר.
הפולקלור היפני עשיר בדמויות של שדים ויצורים שונים, חלקם אף מפחידים. אחד היצורים האלו נקרא קאפה (Kappa). מדובר ביצור החי במים ונראה כשילוב של מספר חיות אחרות: ברווז, צפרדע וצב. על פי המיתולוגיה היפנית, הקאפה הוא פריק נלהב של האבקות הסומו ומזונו המועדף הם מלפפונים. החל משנת 1956 נעשה שימוש בדמותו של קאפה בתחרויות ספורט שונות ביפן ולכן גם בשנת 1964 עשו בו היפנים שימוש כאשר הצמידו לדמותו את סמל 5 הטבעות. אך בשנת 1964, עדין לא היה זה סמל רשמי.

בשנת 1972 נערכה אולימפיאדת החורף בסאפורו אשר בהוקאידו, האי הצפוני של יפן. הקמע היה דב חביב בשם טאקוצ'אן (Takuchan).

טאקוצ'אן הדב מהוקאידו
טאקוצ'אן הדב מהוקאידו
Creative Commons license

בחירת הקמע לאולימפיאדת 2020 לוותה בשערוריה מסויימת. מסתבר שהמזל הרע החל ללוות את האולימפיאדה הזו לפני כמה שנים, הרבה לפני עידן הקורונה. בשנת 2015 נבחר הקמע שאותו עיצב האמן קנג'ירו סאנו (Kenjiro Sano), אלא שאז האשים המעצב הבלגי אוליבייה דבי (Olivier Debie) את עמיתו היפני בגניבה של יצירה שלו. הוועדה המארגנת נכנסה לפעולה, בדקה וחזרה בה מהחלטתה.
מחוסר ברירה, תהליך הבחירה החל מהתחלה: המכרז נפתח מחדש ובשנת 2018 נבחרו יצירותיו של האמן ריו טניגוצ'י (Ryo Taniguchi): מיראיטוואה וסומייטי (תמונת הנושא). בבחירת הדמויות השתתפו גם ילדים מבתי ספר רבים, ללמדנו על החשיבות הרבה בה מתייחסים ביפן לדור הצעיר.

מיראיטוואה, הדמות בכחול לבן (ביפנית הכוונה ל-"עתיד" ו-"נצח") היא הדמות שיצגה את המשחקים האולימפיים. על פי הועד האולימפי היפני יש לה יכולות אתלטיות וכוחות על והיא נחשבת לדמות מאוד ידידותית. מי כמו היפנים, אלופי המנגה והאנימה, יכול לייחס טוב יותר תכונות אנושיות לדמויות מצויירות?

הדמות השניה בוורוד-לבן שמה סומייטי (Someity) והיא מייצגת את פריחת הדובדבן המפורסמת של יפן. על פי המארגנים מקור המילה הוא "חזקה מאוד" והיא תייצג את המשחקים הפראלימפיים. סומייטי היא יצור רגוע בדרך כלל, אוהב טבע עם לב גדול שיכול לקבל כוחות על במידת הצורך. והרי מה נדרש לספורטאים פאראלימפיים אם לא תכונות אלו בדיוק?
שוב איחולי הצלחה לספורטאים הפאראלימפיים. במשחקים אלו שהם התגלמות נצחונה של הרוח, כל מי שמשתתף כבר ניצח, ממש כפי שאומרת סיסמת המשחקים:

Spirit in Motion!

דגל המשחקים הפאראלימפיים
דגל המשחקים הפאראלימפיים
Creative Commons license

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

סייגון: נזיר שהצית את עצמו, אנדרטת זיכרון ומחבט בייסבול

סייגון: נזיר שהצית את עצמו, אנדרטת זיכרון ומחבט בייסבול

ביום 30 באפריל 1975, נכנסו לסייגון בירת דרום וייטנאם הטנקים של צבא הצפון, פרצו את שערי ארמון הנשיאות והניפו עליו…
אל עין: מצודה בלב חולות ערב

אל עין: מצודה בלב חולות ערב

לעיר אל עין השוכנת במזרח אמירות אבו דאבי ממש על גבול עומאן, יש חשיבות עצומה בהיסטוריה של אחוד האמירויות הערביות.…
רובע סקדארלייה: מרכז חיי הלילה של בלגרד

רובע סקדארלייה: מרכז חיי הלילה של בלגרד

אחד המאפיינים הבולטים של בלגרד בירת סרביה, היא סצנת חיי לילה הפעילה במיוחד: זו כוללת מועדונים רבים, מסעדות ובתי קפה.…
אגם בלד: טירה, וילה, אי ושלל אגדות

אגם בלד: טירה, וילה, אי ושלל אגדות

סלובניה היא אחת המדינות האהובות עלי באירופה. זו מדינה בעלת טבע נפלא הזוכה שם לכבוד הראוי לו. הסלובנים ממש חיים…
שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

אי שם בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, למדתי צילום ותולדות האמנות בקמרה אובסקורה. היו אלו כמה שנים נפלאות לא…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים