האטורי האנזו – הגיבור היפני של טרנטינו

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
האטורי האנזו
האטורי האנזו – ציור מהמאה ה-17
Wikipedia Commons License

בתחילת המילניום הנוכחי (הרבה לפני שהכיר את דניאלה פיק), יצאו לאקרנים שני סרטיו של קוונטין טרנטינו: להרוג את ביל (1 & 2). בתקופה זו כבר היה טרנטינו במאי מוערך בתעשייה לאחר שקנה את תהילתו בסרטים כלבי אשמורת (1992) וספרות זולה (1994). לאור ההצלחה הגדולה של אומה טורמן הנהדרת בסרטו ספרות זולה כמה שנים קודם לכן, ליהק אותה טרנטינו גם ל- Kill Bill בתפקיד הכלה.
כחלק מעלילת הסרט טסה אומה טורמן לאוקינאווה. מטרתה הנסיעה היא לפגוש אדם בשם האטורי האנזו אשר פעם עסק ביצור חרבות, אך כבר שנים ארוכות הוא בגמלאות ועתה הוא שף העוסק בהכנת סושי. אומה טורמן משכנעת אותו כי משימתה (להרוג את ביל כמובן) היא בעלת חשיבות עליונה ומבקשת ממנו לייצר עבורה חרב. הוא משתכנע (מי יכול לעמוד בפני אומה טורמן?) ומכין עבורה חרב אשר לדבריו היא הטובה ביותר שהוא ייצר אי פעם. החרב אותה מכין האנזו היא חרב מסוג קטאנה (Katana): זו היתה החרב המסורתית בה השתמשו הסמוראים ביפן, מעוקלת מעט ובעלת להב חד צדדי. בפוסטר סרטו של טרנטינו נראית אומה טורמן עם הקטאנה.

פוסטר להרוג את ביל
אומה טורמן על פוסטר הסרט הראשון בסדרה

מסתבר כי לא הכל דימיון ביצירתו של טרנטינו וכי האטורי האנזו (Hattori Hanzō) הוא אכן גיבור יפני, אם כי מעולם לא היה שף…

מי אתה, האטורי האנזו?

בשנים שבין אמצע המאה ה-15 לסוף המאה ה-16, היתה נתונה יפן במלחמת אזרחים. מלחמה זו הגיעה לקיצה עם עלייתו לשלטון של השוגון אוֹדה נוֹבּוּנאגה ולאחריו  טוֹקוּגאווה אִיאֶיָאסוּ אשר איחד את המדינה תחת שלטונו. שושלת טוקוגאווה מנתה 15 שוגונים ושלטה ביפן עד ביטול מוסד השוגונות על ידי הקיסר מייג'י בשנת 1868.

האטורי האנזו נולד בשנת 1542 לתוך התקופה הסוערת הזו בתולדות יפן. הוא החל את הכשרתו בגיל 8 והפך לסמוראי בשרות טוקוגאווה עוד לפני שזה הפך לשוגון. כשהיה האנזו הצעיר בן 20, הוא הציל את בנותיו של טוקוגאווה מניסיון חטיפה. האטורי האנזו קנה לעצמו שם של לוחם עז נפש ופיתח מיומנות יוצאת דופן בלחימה באמצעות חנית וחרבות. הצטיינותו זו הקנתה לו את השם "האנזו השד" (Demon Hanzo).

האטורי האנזו היה מקורב לא רק לטוקוגאווה אל גם לבנו, נובויאסו. נובויאסו סיים את חייו בנסיבות טראגיות בגיל צעיר.
סיפורו של נובויאסו הוא מעניין וניתן ללמוד ממנו על המסורת היפנית של יפן לפני 500 שנה. נובויאסו היה נשוי לבתו של אודה נובונאגה, ליידי טוקוהימה. שניהם שודכו זה לזו כשהיו בני 5 והאהבה בינהם פרחה. אך בניגוד ליחסיה עם בעלה, יחסיה של ליידי טוקוהימה עם חמותה – ליידי צוקיאמה, עלו על שרטון. הדברים הגיעו לשיא כאשר טוקוהימה קיבלה את ההחלטה הגורלית לשלוח מכתב לאביה ובו האשימה את חמותה בקשירת קשר עם אחד מאויביו.

כאשר הובאו הדברים לידיעתו של טוקוגאווה הוא זעם, הורה לכלוא את אשתו ואז להוציאה להורג. טוקוגאווה ידע שבנו לא היה מעורב במזימה כזו, אך כדי למנוע אפשרות כלשהי שבנו ירצה יום אחד לנקום את דמה של אמו אליה היה מקורב, הורה לו להתאבד ולבצע ספוקו.

טוקוגאווה ביקש מהאטורי הנזו לסייע לבנו בהתאבדות. תפקידו של האדם המסייע הוא לערוף את ראשו של הקורבן כדי להקל על סבלו ולסייע לו למות בכבוד, אך עקב אהבתו של האנזו לנובויאסו, הוא לא עמד במשימה. נובויאסו היה בן 20 במותו (1579).

בשנת 1590, שש שנים לפני שהאנזו הלך לעולמו, הוא בנה מקדש לכבודו ולזכרו של נובויאסו. כצעד של כבוד לטוקוגאווה ולבנו, הציב האנזו את חניתו המפורסמת במקדש. המקדש נקרא סייננג'י (Sainenji temple) ולאחר מותו של האנזו, הוא נקבר במקדש שאת הקמתו יזם.

מקדש סייננג'י
מקדש סייננג'י בשינג'וקו, טוקיו
Wikimedia Commons
חניתו של האנזו
חניתו של האנזו
Wikimedia Commons

טוקוגאווה החל לכהן כשוגון של יפן בשנת 1603 וכאות הוקרה לסמוראי האמיץ שהיה נאמן לו כל כך, החליט לקרוא לאחד משערי הטירה בה התגורר, על שמו – שער האנזו (Hanzomon). שער זה היה אמור לשמש כדרך מילוט לשוגון במקרה של התקפה על הטירה. הטירה בה התגורר השוגון משמשת היום כארמון הקיסר ועד היום אחד מתשעת השערים של הארמון הקיסרי, נושא את שמו של האטורי האנזו. בנוסף לכך, אחד מקווי המטרו של טוקיו נקרא על שמו (Hanzomon line) וכן יש תחנה בשם זה.

Hanzo Gate
Hanzo Gate
Public Domain
השלט בתחנת Hanzomon
השלט בתחנת Hanzomon
Wikipedia Commons License

דמותו של האטורי האנזו עדין מופיעה מידי פעם בסרטים המצויירים וסיפורי הקומיקס (מנגה ואנימה) אשר כל כך חביבים על היפנים.

Sainenji Temple

המקדש שבנה האטורי האנזו נמצא ברובע שינג'וקו בטוקיו. בהפצצות האמריקאיות על טוקיו במלחמת העולם השניה, המקום נפגע בצורה קשה אך שוקם בשנת 1962. החנית של האנזו מוצגת בחדר קטן וכדי להיכנס אליו, אנו נדרשים לחלוץ את נעלינו קודם לכן. כאשר הופצץ המקדש, נפגעה גם החנית של האנזו והיום היא חסרה 39 ס"מ בקצה. במקור היא שקלה 7.5 ק"ג ואורכה היה 4 מטר. אין ספק שמדובר היה בכלי אימתני ביותר כאשר הוא נמצא בידיו של לוחם מיומן.

מצבת הזיכרון לזכרו של נובויאסו במקדש סייננג'י
מצבת הזיכרון לזכרו של נובויאסו במקדש סייננג'י
Public Domain
קברו של האטורי האנזו במקדש
קברו של האטורי האנזו במקדש
Public Domain

לקראת סיום בואו נחזור לטרנטינו, לאומה טורמן ול- Kill Bill. הנה הקטע מהסרט בו פוגשת הכלה (אומה טורמן) את האטורי האנזו בסושי בר ומסבירה לו מה בקשתה.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

אגם בלד: טירה, וילה, אי ושלל אגדות

אגם בלד: טירה, וילה, אי ושלל אגדות

סלובניה היא אחת המדינות האהובות עלי באירופה. זו מדינה בעלת טבע נפלא הזוכה שם לכבוד הראוי לו. הסלובנים ממש חיים…
שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

אי שם בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, למדתי צילום ותולדות האמנות בקמרה אובסקורה. היו אלו כמה שנים נפלאות לא…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים