שנת החזיר הסינית

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

ביום 5 בפברואר יציינו במקומות רבים בעולם את ראש השנה הסיני. פרט לחגיגות שיערכו כמובן בסין, הן יערכו גם בכל הרבעים הסיניים (Chinatown) הפזורים בעולם ואם ניקח בחשבון שלמעלה מ-50 מיליון סינים חיים מחוץ לסין, הרי שיש הרבה מאוד כאלו. זהו החג החשוב ביותר בשנה ליותר מרבע מאוכלוסיית העולם.

אמנם החג נקרא "ראש השנה הסיני" אך הוא משותף לבודהיסטים רבים אשר אינם סינים. כך לדוגמה יחגגו את ראש השנה הסיני ביפן וגם בוייטנאם. בוייטנאם נקרא ראש השנה "חג הטט" (Tet).

בעוד שעל פי האסטרולוגיה המערבית מחולק גלגל המזלות ל-12 על פי חודשים, הרי שגלגל המזלות הסיני מחולק על פי שנים ולכל שנה יש את המזל שלה. לכל אחת מהשנים יש סימן של חיה מסויימת כאשר פרט לדרקון, כל החיות הן חיות אמיתיות. השנה שתחל בחודש פברואר תהיה שנת החזיר שהיא השנה האחרונה על פי המחזור הסיני ולאחריה יתחיל מחזור השנים מחדש עם שנת העכבר.

מחזור 12 השנים אינו המחזור היחיד על פי האסטרולוגיה הסינית. קיימת מחזוריות נוספת והיא של חמשת היסודות המייצגים את כל האפשרויות הקיימות בטבע, באופי האדם וביקום ואלו הם: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים.
לכל אחת מהשנים על פי הלוח הסיני, מתלווה אחד מחמשת היסודות הנ"ל ושניהם ביחד (החיה והיסוד), מאפיינים את השנה. היסוד שילווה את שנת החזיר הבאה עלינו לטובה, הוא יסוד האדמה. כל אחד מחמשת היסודות האלו מלווה שנתיים רצופות ומכיון שמדובר בשני מחזורים שונים (12 חיות ו-5 יסודות), הרי שהמחזור הכולל הוא בן 60 שנה ושנת החזיר הקודמת בסימן אדמה, היתה שנת 1959.

האסטרולוגיה הסינית מייחסת לחזיר דברים חיוביים רבים: ילידי שנת החזיר נחשבים לאנשים ישרים, אמיצים וכנים אשר ניחנו גם בעדינות, אומץ וכבוד. הם אנשים פקחים, משכילים ופילוסופים מטבעם, מרוצים מעצמם ושלמים עם דעותיהם. הם אנשים חרוצים המרבים להפגין חמלה ונדיבות. ילידי מזל חזיר נהנים מבריאות טובה ומשיבה טובה. מכיון שהחזיר הוא החיה החותמת את גלגל המזלות, הוא נחשב למביא מזל רב.

על פי האסטרולוגיה הסינית ילידי שנת חזיר עם יסוד אדמה הם אנשים אשר אוהבים לבלות בבית בחיק משפחתם והם לעולם לא יתחילו במשימה לפני שיכינו תכנית עבודה סדורה ומדויקת. חזירי אדמה מתפקדים טוב יותר כאשר אינם ניצבים בראש פירמידה ארגונית אלא כאשר הם מובלים על ידי מישהו אחר.

בתרבויות אחרות, זוכה החזיר ליחס שונה לחלוטין מהיחס שלו הוא זוכה בתרבות הסינית.

על פי הדת היהודית החזיר לא רק אסור באכילה אלא נחשב לחיה מאוסה המקושרת עם תכונות שליליות רבות. הביטויים "נזם זהב באף חזיר" ו"חזיר בבית המקדש" מבטאים היטב את יחסה של היהדות לחזיר. אנו מייחסים לחזיר תכונות שליליות גם בביטויים רבים אחרים בהם אנו משתמשים בחיי היום יום: "קפיטליזם חזירי",  "חזיר שובניסטי" ו"אוכל כמו חזיר" הם ביטויים אשר לא משאירים כל ספק ביחס לדעתינו על תופעה מסויימת או על האדם שעליו נאמרים הדברים. רבים אצלנו כלל לא קוראים לחזיר בשמו אלא מכנים אותו "דבר אחר".

על פי התלמוד החזיר הוא חיה נגועה במחלות. כך כתוב בתלמוד:

"עשרה קבים נגעים ירדו לעולם ט' נטלו חזירים ואחד כל העולם". זוכרים את שפעת החזירים מ-2009?

מכיון שהחזיר הוא חיה הכל כך טמאה ביהדות, ניצלו זאת בימי הבינים באירופה בזמן הרדיפות האנטישמיות של היהודים, כדי להשפיל אותם ולהציגם כמי שבא במגע אינטימי עם החזירים: מנשקים את פי הטבעת שלו או יונקים משדיה של חזירה. תופעה זו הידועה בשם "חזירת היהודים" וניתן לראותה זאת בעשרות רבות של פסלים ותבליטים באירופה. אחד הפסלים הידועים המבטאים את התופעה נמצא בכנסייה העירונית בויטנברג שבגרמניה (Wittenberg) בה מתאר הפסל שהוצב במקום בתחילת המאה ה-14, חזירה המניקה יהודים המשתעשעים עם חזירון.

הפסל בויטנברג. התמונה מויקיפדיה.

החזיר נחשב לחיה טמאה גם באסלם ואסור באיסור מוחלט לאכילה.

למרות כל הדימויים השליליים האלו, יש דמיון בין האנטומיה של החזיר לאנטומיה האנושית. ליבו של החזיר דומה ללב האנושי ומידי פעם מושתלים אצל חולי לב מסתמים הלקוחים מליבו של חזיר. גם בחיל הרפואה של צה"ל נעשים ניסויים רבים על חזירים בגלל הדמיון האנטומי.

החזירים זכו לביטוי ואזכורים נרחבים בתרבות שלנו (בספרות, בטלוויזיה, בקולנוע ובמוסיקה)  ואני אציין כאן רק חלק קטן מכל אלו. בכל אחד מהמקרים, היחס לדמות החזיר הוא שונה.

חזרזיר
חזרזיר (באנגלית: Piglet) הוא גור חזירים קטן וחביב בצבע ורוד, חברו של פו הדב על פי ספרו של אלן אלכסנדר מילן, שיצא לאור בשנת 1926. חזרזיר הפך ברבות השנים לדמות כל כך פופולרית, עד שבשנת 2003 הוא זכה לסרט הנושא את שמו ובו הוא כמובן הגיבור המרכזי.

חזרזיר – ידידו של פו הדב

 

חוות החיות
בשנת 1945 פרסם אריק ארתור בלייק אשר לנו הוא מוכר כג'ורג' אורוול, את ספרו חוות החיות. נראה לי כי לא אעשה כאן ספוילר אם אספר כי בסופו של הספר החזירים הופכים את עצמם לאדוני החווה, הם יושבים ביחד עם בני האדם וכבר לא ניתן היה להבדיל בין פני החזירים לפני בני האדם.

החזירים כאדוני החווה. ציור: שרון רוג'רס.

 

שלושה חזירונים
סיפור ילדים מוכר וידוע, אך מה שלא ידוע הוא מי חיבר אותו. גם סיפור חביב זה זכה לתרגום בעברית. בקופנהגן בירת דנמרק, פועלת מסעדה צרפתית אשר בהשראת הסיפור הזה נקראת "שלושת החזירים":  Les Trois Cochons. כל אחד יכול לנחש איזה בשר מגישים שם…

וכמובן מיס פיגי…

תסכימו איתי שאי אפשר שלא לאהוב את החזירונת הבלונדינית הזו שופעת הגינונים הנשיים שיצר ג'ים הנסן עבור סדרת החבובות, היא ה- Muppet Show. אמנם הסדרה רצה על המסכים בארה"ב רק 5 שנים אך לאחר מכן שודרה שוב ושוב באין סוף שידורים חוזרים עד שהפכה גם לסרט קולנוע.

חזירונת בלונדינית וכחולת עיינים. צילום: Getyimages

 

מוסיקה
מקומם של החזירים לא נפקד גם מתחום זה. היצירה המוסיקלית הידועה ביותר הנושאת את שמם של החזירים היא כמובן זו של הפינק פלויד. האלבום (Animals) שיצא בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת נועד למתוח ביקורת על הפוליטיקאים המנהיגים את החברה ובמיוחד על גברת הברזל – מרגרט תאצ'ר שהיתה ראש ממשלת בריטניה באותה תקופה. מתוך 5 קטעים שיש באלבום, 3 נקראים חזירים. אין לי ספק כי התמונה של החזיר מעל תחנת הכח באטרסי (Battersea) שעל גדות נהר התמזה, מוכרת לכל חובבי המוסיקה.

 

עטיפת האלבום Animals: חזיר מעל תחנת הכח.

בחזרה לגלגל המזלות הסיני

כיצד נקבעו החיות הנכללות בגלגל זה? מספרים כי כאשר בודהה חש כי יומו קרוב, הוא קרא אליו לכל החיות כדי להיפרד מהן. החלו החיות לרוץ מכיון שכל אחת מהן רצתה להגיע ראשונה. כך רצו ביחד החתול והעכבר עד שהגיעו לנהר, אך מכיון שאין הם יודעים לשחות, עמדו חסרי אונים על שפת המים עד שהגיע השור. הן פנו לעזרתו והשור הציע להם כי יעלו על גבו והוא יעביר אותם את המכשול ואכן כך היה. אך כשהתקרבו לגדה השניה והתכוננו לזנק מעל גבו של השור, הכניס העכבר "קטנה" לחתול שנפל מעליו. העכבר לעומת זינק ופתח במרוצה והגיע ראשון אל בודהה.
מאז קרו כמה דברים:

  1.  החתול והעכבר כבר לא חברים והם לא ממש אוהבים זה את זה.
  2. מכיון שהעכבר הגיע ראשון לבודהה, השנה הראשונה במחזור השנים היא שנת העכבר.
  3. בסופו של דבר החתול לא הגיע אל בודהה ולכן אין בלוח השנה הסיני את שנת החתול.

לעומת זאת ניתן למצוא את החתול בלוח השנה הוייטנאמי במקום הארנב. הסיבה לכך נעוצה בהגייה הדומה של שמות החיות בשפה הוייטנאמית: ארנב נקרא Mao בעוד חתול נקרא Meo.

עוד על חזירים תוכלו לקרוא באתר הנפלא של ידידי עמירם צברי שכתב על הומאז' לחזיר בכנסיית סנט אוסטאש.

לסיום קצת מוסיקה

אם כבר הזכרנו את שנת החתול, לאל סטיוארט יש שיר נפלא הנושא את השם – Year of the Cat אך מכיון שבחזירים עסקינן, הנה ג'ורג' הריסון בקונצרט האחרון שלו ברויאל אלברט הול, שר את שירם של החיפושיות: Piggies.

שתהיה לכולנו שנת חזיר טובה ומוצלחת!

 

 

 

 

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים