מנילה אהובתי

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

הפרסומת של לשכת התיירות הממשלתית של הפיליפינים, אומרת כך: יותר כיף בפיליפינים.

וזה אכן כיף לבקר בפיליפינים. החוויה השונה מתחילה מיד לאחר הנחיתה בשדה התעופה על שם ניניו אקינו. כולנו מכירים את התופעה הזו: אנו ניגשים לשוטר או השוטרת של משטרת הגבולות ומגישים את הדרכון, הם הופכים אותו מספר פעמים עד שמבינים שהכוון הוא הפוך וברגע שרואים שאנו מישראל, הבעת הפנים משתנה והם מביטים בנו כאילו באותו רגע בלעו משהו לא כל כך טעים…

בפיליפינים, ברגע שרואים שאנו מישראל, מחייכים אלינו ולפעמים גם אומרים לנו שלום בעברית וגם "מבוהאי" (ברוכים הבאים בשפת בני המקום). כך צריך להתחיל ביקור במדינה זרה!

מנילה היא העיר הצפופה ביותר בעולם עם ריכוז אוכלוסייה של 42,000 נפש לקמ"ר. את הצפיפות הנוראית הזו אנו נרגיש היטב בזמן ביקורינו במנילה בצורה של פקקי תנועה אינסופיים בעיקר בשעות העומס. מרחקי הנסיעה במנילה אינם נמדדים כמובן בקילומטרים אלא אך ורק בזמני נסיעה, ובשעות העומס חוויית הפקקים יכולה להיות קשה עד בלתי נסבלת.

אבל אנשי מנילה, כמו כל אוכלוסיית הפיליפינים, הם אנשים נחמדים, מסבירי פנים ומארחים למופת.

העיר עצמה שוכנת כמו ערים רבות בעולם, על גדות נהר: נהר הפאסיג מחלק את העיר לשניים כאשר 8 מחוזות של מנילה נמצאים מצפון לו ועוד 8 מחוזות מדרום.

מנילה היא עיר של ניגודים: לצד פארקים יפהפיים, בתי קולנוע מצוידים בטכנולוגית איימקס, טיילת גדולה לאורך הים, שכונות יוקרה ומרכזי קניות מהגדולים והמפוארים בעולם, ניתן לראות במנילה שכונות עוני המזכירות את הפבלות של ריו דה ז'נירו.

שכונות העוני של מנילה וברקע גורדי השחקים של העיר
שכונות העוני של מנילה וברקע גורדי השחקים של העיר

שני האזורים המסחריים הסואנים ביותר של העיר נקראים מקאטי & איילה ושניהם הוקמו בשנים בהם שלט בפיליפינים הרודן פרדיננד מרקוס. באזורים אלו ניתן למצוא את בתי המלון המפוארים, בנייני משרדים, שם ממוקמים הבנקים החשובים במדינה, חברת הביטוח, מרכזי הקניות וחלק ממשרדי הממשלה.

קצת היסטוריה: מי שגילה את הפיליפינים (למערב) היה פרדיננד מגלן שהגיע למקום בשנת 1521. מגלן הכריז על האיים כחלק מספרד וקרא להם איי סן לאזרו. השם "האיים הפיליפינים" ניתן להם בשנת 1543 על ידי החוקר הספרדי רוי לופז (Ruy López) שקרא להם על שמו של מלך ספרד באותה עת, פיליפה השני. זהו אותו פיליפה שהיה נשוי לבתו של הנרי השמיני. מגלן, שלא היה מודע לחוקי הגאות והשפל, נוצח בקרב נגד בני הפיליפינים ומצא שם את מותו ומי שהמשיך מאוחר יותר את המסע להקפת כדור הארץ, היה סגנו. למעלה מ-350 שנה שלטו הספרדים בפיליפינים, שלטון שהגיע לקיצו בסוף המאה ה-19 כאשר הספרדים נוצחו על ידי האמריקאים. האמריקאים התיישבו אז בפיליפינים ונשארו שם עד 1946, למעט שנתיים ימים בזמן מלחמת העולם השנייה כאשר המדינה נכבשה על ידי הכוחות היפניים.

קצת מפתיע שלמרות השנים הרבות שהמדינה נשלטה על ידי הספרדים, תושבי המקום אינם דוברי ספרדית. לעומת זאת, פחות מ-50 שנות שלטון אמריקאי, הספיקו כדי להטמיע את השפה האנגלית בפיליפינים. יש סטטיסטיקות הטוענות כי שליש מתושבי האי לוזון (האי הגדול במדינה ובו נמצאת גם מנילה), הם צאצאיהם של הספרדים.

השנים הרבות של שלטון זר, השפיעו גם על המטבח הפיליפיני. ניתן למצוא שם את כל סוגי האוכל המערבי שאנו מכירים. מכיוון שתושבי הפיליפינים החלו לאכול את האוכל המערבי, הם העם השמנמן ביותר מכל עמי מזרח אסיה…

בשנים בהם שלטו האמריקאים בפיליפינים, הם ראו בישיבתם במקום חשיבות עצומה: הדבר אפשר להם שליטה על הצד המערבי של האוקיינוס השקט ומאוחר יותר בזמן מלחמת העולם השנייה, ישב שם מוצב הפיקוד הקדמי שניהל את המלחמה נגד יפן. לא ניתן לדבר על הפיליפינים מבלי להזכיר את הגנרל דאגלס מקארתור שהיה המפקד העליון של כוחות הברית במזרח אסיה. מקארתור קבע את מקום מושבו במערב העיר במלון מנילה שנבנה בשנת 1912 ונמצא לא רחוק מהטיילת היפה של העיר ושם גר עם בני משפחתו. מלון מנילה הוא אחד האתרים בהם מומלץ לבקר בעת טיול בפיליפינים ואת הביקור בסוויטה של מקארתור יש לתאם מראש. אם לא ניתן להיכנס לסוויטה, מומלץ לבקר בארכיון של המלון אשר כל גדולי ושועי עולם התאכסנו בו, ולהעיף מבט בתמונות המעטרות את הקירות ומספרות את סיפורו של המלון. אפשר כמובן גם סתם כך לשבת בלובי, להזמין קפה או גלידה וליהנות מיופיו של המקום.

מלון מנילה
מלון מנילה

הסוויטה של מקארתור במלון מנילה
הסוויטה של מקארתור במלון מנילה

במרחק של כמה דקות הליכה מהמלון, ממש בצמוד לחומות העיר העתיקה ובצמוד לשדרות רוחאס, נמצא הפארק היפה ביותר במנילה, פארק ריזאל. זהו פארק היסטורי שהוקם על ידי הספרדים בשנת 1820. עד אז היה זה אזור ביצתי. בשנים 1823-1897 (במיוחד לקראת סוף התקופה) המקום היה ידוע לשמצה מכיוון ששם נהגו הספרדים לבצע את ההוצאות להורג הפומביות. בפארק זה הוצא להורג גם הגיבור הלאומי הפיליפיני, חוזה ריזאל, ביום 30 בדצמבר 1896 (לאחר שהטיף שיש להשתחרר מעול הכיבוש הספרדי), אירוע שהצית את אש המרד של בני הפיליפינים נגד השלטון הזר.

מספר שנים לאחר מכן הועברה לשם גופתו ובמקום הוקמה אנדרטה לזכרו.

מול פארק ריזאל ניצב תורן בגובה של 32 מטר (הגבוה ביותר בפיליפינים) ועליו דגל הפיליפינים. במקום זה הוכרזה עצמאותה של הפיליפינים ב-4 ביולי 1946, עם תום הכיבוש האמריקאי.

בפארק נערכות מידי פעם עצרות פוליטיות ובין העצרות שנערכו שם, אלו של פרדיננד מרקוס ומאוחר יותר זו של קוראסון אקינו שהסתיימה בהפיכה ב-1986.

היום פארק ריזאל משמש כמקום בילוי של בני הפיליפינים והתושבים מרבים לבקר בו בעיקר בימי ראשון ובחגים.

נקודת האפס של הפיליפינים נמצאת גם היא בפארק ריזאל ומשם נמדדים המרחקים השונים.

מול פארק ריזאל ניצב תורן בגובה של 32 מטר (הגבוה ביותר בפיליפינים) ועליו דגל הפיליפינים. במקום זה הוכרזה עצמאותה של הפיליפינים ב-4 ביולי 1946.

בשנת 1998 נערכו בפארק הרבה מאוד אירועים לציון 100 שנה לשחרור מהכיבוש הספרדי.

בשנת 2011 עבר הפארק שיפוץ כללי. שופצו בו המזרקה והבריכה ושעון פרחים שנחנך בחגיגות ה-113 להכרזת העצמאות מהספרדים.

קברו של ריזאל והאנדרטה לזכרו, בכניסה לפארק
קברו של ריזאל והאנדרטה לזכרו, בכניסה לפארק

עבור ארה"ב, החלה מלחמת העולם השנייה עם ההתקפה על פרל הרבור ביום 7 בדצמבר 1941. עוד באותו חודש הושמד חיל האוויר האמריקני בפיליפינים בעודו על הקרקע. היפנים פלשו לפיליפינים ומקארתור הסיג את חייליו בפני הכח היפני. לאחר כמה שבועות של נסיגה, מצא עצמו מקארתור, עם כשמונים אלף מחייליו מחופר ומתגונן בפני התקפות היפנים. בחצי האי באטאן, ובאי קורג'ידור. מקארתור פיקח באופן אישי על שדה הקרב והוא ומשפחתו (בנו ארתור היה אז כבן ארבע) חוו ביחד עם החיילים את ההפגזות ואת הרעב.

בחודש פברואר 1942, משנראה היה כי כניעת הנצורים היא בלתי נמנעת, הורה הנשיא רוזוולט למקארתור לעזוב את האי ולפקד על הצבאות האמריקנים בדרום האוקיינוס השקט. עם הגיעו למקום מבטחים באוסטרליה, נשא מקארתור נאום בו הבטיח לעם הפיליפיני את הבטחתו המפורסמת: אני עוד אשוב- I Shall Return .

בתחילת חודש מרץ 1945 מילא מקארתור את הבטחתו לאנשי הפיליפינים כאשר כבש את מנילה. הקרב על מנילה היה קשה ביותר וביחד עם הקרב על סטאלינגרד, נחשבים שני קרבות אלו לקשים ביותר שידעה ההיסטוריה בקטגוריה של לחימה בשטח בנוי.

חיילי הצבא היפני ביצעו במנילה את אחד ממעשי הטבח המזוויעים בזירה זו של המלחמה, ורצחו כמאה אלף אזרחים פיליפינים אשר נפגעו גם מההפגזות של חיילי צבא ארה"ב. הלחימה הקשה ביותר היתה ברובע העתיק של מנילה, רובע אינטרמורוס, שם בגינה קטנה, הוצבה ב-1995 אנדרטה לזכרם של אותם 100 אלף שנהרגו בקרבות. יש משהו באנדרטה הזו המזכיר לנו אנדרטאות אחרות הקשורות בעברו של העם היהודי.

אתר ההנצחה באינטרמורוס
אתר ההנצחה באינטרמורוס

היום רובע אינטרמורוס הוא אזור שוקק חיים. סיור באינטרמורוס יכול לספק הצצה לימים של השלטון הספרדי שבהם חומות מסיביות הוקמו כדי להגן על העיר מפולשים- בעיקר מהבריטים וההולנדים. ניתן לראות שם את בית המושל הספרדי, את הקתדרלה של מנילה שחרבה 7 פעמים באסונות שונים שפקדו אותה ואת כנסיית סן אוגוסטין היפה אשר בניגוד לקתדרלה, שרדה את רוב האסונות האלו, פרט לאחד משני מגדלי הפעמונים שלה שקרס.

בכניסה לקתדרלה מוצבים שני שלטים: אחד מהם מספר כי האפיפיור הפולני יוחנן פאולוס השני נשא שם תפילה כשביקר בפיליפינים ושלט שני המספר על כל שבעת המקרים בהם חרבה הקתדרלה בשריפות שונות, רעידות אדמה, מלחמות ושאר אסונות.

הקתדרלה נסגרת בדרך כלל בשעה 17:00 אלא אם כן נערך בה טקס חתונה ואז היא פתוחה גם בשעות מאוחרות יותר, עד לאחר הטקס.

אם ברצונכם להצטנן מעט עם כוס בירה לאחר טיול של יום במנילה, אינטרמורוס זה בהחלט אחד המקומות הנכונים לעשות זאת, אחרי שסיירתם שם עם כרכרה הרתומה לסוס.

הקתדרלה באינטרמורוס
הקתדרלה באינטרמורוס
כנסיית סן אוגוסטין
כנסיית סן אוגוסטין

אחת ההחלטות הראשונות שקיבל דאגלס מקארתור עם שובו לפיליפינים, הייתה להקים במנילה בית עלמין צבאי לחללי המערכה הקשה שהתנהלה שם.

כאשר הוחלט על גבעת בוניפאצ'יו כמיקום בית העלמין, היה מדובר על אזור שהוא לחלוטין מחוץ למנילה. אלא שעם השנים גדלה העיר והתפשטה ועתה נמצא בית העלמין בלב ליבה של העיר. שכונת בוניפאצ'יו נחשבת לאחד מאזורי היוקרה של מנילה ושגרירויות זרות רבות קבעו שם את מקום מושבן.

לארה"ב יש כמה עשרות בתי עלמין צבאיים הנמצאים מחוץ למדינה. בית העלמין הצבאי במנילה הוא הגדול מכולם ומאכלס 17,097 חללים הטמונים מתחת למצבות בוהקות. רובן המכריע מעוצבות כצלבים לבנים והן זהות לחלוטין, ערוכות בסדר מופתי ב-11 חלקות. חלקות אלו יוצרות תבנית מעגלית וארבע טבעות השופעות במגוון מרהיב של שיחים ירוקים, פרחים צבעוניים ועצים טרופיים. אולם בין אלפי מצבות השיש הלבנותבצורת צלב, יש גם 164 אחרות, יוצאות-דופן.מדובר ב- 164 מגיני-דוד לבנים, שמצליחים לרגש אותי בכל פעם מחדש ומתחתם טמונים חללים יהודים שלחמו עם הכוחות האמריקאים והפיליפינים במערכה הקשה.

במרכזו של בית העלמין נמצאת קפלה לזכרם של הנופלים ובה ניתן לראות לצד הצלב, גם את לוחות הברית: עדות נוספת לתרומתם של הלוחמים היהודים שהשתתפו בקרבות. ממש מול הקפלה נמצא "קיר נעדרים". זהו מבנה מעגלי הנושא את שמותיהם של 36,286 נעדרים, שנתנו את חייהם למען העולם הנאור. מספר בלתי נתפס. משני צידיו של קיר הנעדרים בנויים ארבעה חדרים ובהם 25 מפות פסיפס ענקיות וצבעוניות בגובה 3 מטר כל אחת, שמנציחות קרבות נודעים ואת הישגיהם של חיילי ארה"ב באוקיינוס השקט, בסין, בהודו וכמובן בפיליפינים.

קשה שלא להתרשם מרמת הטיפוח והתחזוקה של בית העלמין.

בית העלמין שוכן בלב ליבה של מנילה
בית העלמין שוכן בלב ליבה של מנילה
אחת מ-164 המצבות השונות
אחת מ-164 המצבות השונות
שורות הקברים הבלתי נגמרות
שורות הקברים הבלתי נגמרות

לא הרחק מפארק ריזאל נמצא המוזיאון הלאומי של הפיליפינים, מבנה מרשים ביותר בעל ארכיטקטורה ניאו-קלאסית מרשימה.

ניתן לראות שם מוצגים מתחום הזואולוגיה, אנתרופולוגיה, בוטניקה, ארכיאולוגיה וכמובן אמנות. הרבה יצירות של אומנים בני הפיליפינים יש שם.

מוזיאונים אחרים כגון מוזיאון איילה (Ayala museum), מוזיאופאמבטה (MuseoPambata) ומוזיאון הבינה (Mind Museum ) , יכולים לספק אמנים וחובבי מדע כאחד.

ואם כבר בענייני מוזיאונים עסקינן, אז בין עשרות המוזיאונים השונים הפזורים ברחבי מנילה, יש מוזיאון אחד המציג את האוסף בן 3,000 זוגות הנעליים של הגברת הראשונה לשעבר, אימלדה מרקוס. מאז 1986, אז איבד פרדיננד מרקוס את השלטון ואז התגלה גם אוסף הנעליים של אשתו, הפך הנושא לאחד מסמלי השחיתות השלטונית בפיליפינים.

 חלק מאוסף הנעליים של הגב' מרקוס
חלק מאוסף הנעליים של הגב' מרקוס

קניות

מנילה היא גם עיר נהדרת לחובבי השופינג. יש בעיר שווקים רבים וכמה ממרכזי הקניות הגדולים ביותר בעולם. מרכז הקניות הגדול ביותר בפיליפינים הוא MOA (Mall of Asia). מדובר על קניון בן שתי קומות הנמצא לא רחוק מהטיילת של מנילה. הקניון נפתח בשנת בשנת 2006 והוא מדורג היום במקום העשירי ברשימת הקניונים הגדולים בעולם. 200 אלף איש מבקרים בו מידי יום ולצורך כך הוקם שם חניון בן 6 קומות ובו 8,000 מקומות חניה. יש שם רחבת אולימפית להחלקה על קרח, תאטראות, בתי קולנוע כולל ה- I Max הראשון בפיליפינים, אצטדיון כדורסל, פלנטריום, מוזיאון מדע, מאות מסעדות ואין ספור חנויות.

עוד אחד ממרכזי הקניות המרשימים של מנילה הוא קניון גלורייטה. זהו עוד קניון ענק ובו 5 אגפים שונים המקום התפרסם בשנת 2007 בנסיבות מפוקפקות: 9 איש נהרגו ויותר מ-100 נפצעו לאחר שמטען חבלה, שכנראה הופעל על-ידי טרוריסטים, התפוצץ בלב בקניון גלורייטה וזרע הרס ב-3 קומות של הקניון. היתה זו תקופה קשה בפיליפינים עקב המאבק של האוכלוסייה המוסלמית היושבת בדרום ופיגועי הטרור שבאמצעותם הם ניסו לקדם את האינטרסים שלהם. נשמע מוכר? זהו קניון מרשים ביותר עם הרבה מאוד צמחייה טרופית ירוקת מראה, עם חנויות יקרות המציעות בעיקר אופנה מחו"ל. המחירים בהתאם. ממש מול גלורייטה ניתן למצוא עוד מספר מתחמי קניות העונים לשמות SM שזה קיצור של Shoes Market (ולא סאדו-מאזו ..) , גרינבלט (Greenbelt) ולנדמרק (Landmark).

אם אתם לא בענין של מרכזי קניות אלא יותר בענין של שווקים, גם אז יש למנילה הרבה מה להציע לכם. אזכיר כאן 3 שווקים: שוק דיויסוריה (Divisoria), שוק גרינהילס (Greenhill's) והשוק של שכונת קיאפו.

שוק דיויסוריה הוא שוק פישפשים וכמו שווקים רבים אחרים, גם הוא מפרנס לא רק את בעלי הדוכנים, אלא גם את הכייסים הרבים המסתובבים בו. אי לכך, ביקור בשוק הזה מחייב לנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי להישמר מהכייסים זריזי הידיים.

שוק גרינהילס הוא שוק מקורה ובו תוכלו למצוא את כל המותגים המובילים בעולם, כשהם מזויפים כמובן: מתיקים של לואי ויטון ופראדה ועד שעוני ברייטלינג וקרטייה.

שוק מעט שונה הוא השוק של שכונת קיאפו. קיאפו היא אחת משכונות העוני היותר קשות במנילה. השוק מתפרש לשלושה כוונים שונים כאשר בכל אזור שלו נמכרים דברים אחרים. בצד אחד שלו זהו שוק אוכל, לכוון אחר זהו שוק של בגדים וכלי בית ובכוון השלישי נמכרים קמעות ואביזרי קודש. זהו שוק צבעוני במיוחד, מלא ריחות ונוף אנושי המזכיר במשהו את שווקיה של הודו.

קצת מהנוף האנושי :

 

ממש בכניסה לשוק, נמצאת כנסיית המדונה השחורה, אחת הכנסיות הידועות של מנילה. כאשר הגיעו הספרדים לפיליפינים וניסו לשכנע את בני המקום לקבל עליהם את עול הנצרות, הם ניסו להציג להם את ישו ואת מריה כשחורים מלידה. כך חשבו הספרדים, יזדהו עימם בני הפיליפינים שהיו שחורים גם הם וכונו על ידי הספרדים "נגריטוס", ויתנצרו ביתר קלות. פסלה של מריה כשהיא שחורה כבר לא נמצא בכנסייה אך את דמותו השחורה של ישו, עדיין ניתן לראות שם.

הכנסייה בשכונת קיאפו
הכנסייה בשכונת קיאפו

חיי לילה

חיי הלילה במנילה תוססים ומלהיבים. יש מאות מקומות לשתות ולבלות בעיר, כך שלא משנה הטעם המוסיקלי או התקציב – תמיד ניתן למצוא מקום שיתאים לכל אחד. חיי הלילה מתרכזים ברובע מקאטי שם ניתן למצוא מספר רב של מסעדות, פאבים, דיסקוטקים, מועדוני קריוקי ובתי קזינו.

הרבה מאוד מכל אלו ניתן למצוא במתחם Greenbelt 3 , ממש מול קניון גלורייטה. בחלק גדול מהפאבים במקום יש מידי ערב גם הרכבים מוסיקליים המנגנים במגוון רב של סגנונות. במקום נמצאת גם כנסייה קטנה (קאפלה) כך שאם מישהו רוצה לשאת תפילה באותו ערב של הבילוי, ניתן לעשות זאת במקום…

אחד המקומות החביבים עלי במנילה הוא קפה הוואנה הנמצא במתחם Greenbelt 3 . זהו קפה – בר – מסעדה עם אוכל טוב ומשקאות מוצלחים לא פחות. המקום חי ותוסס עד השעות הקטנות של הלילה ויש גם מוסיקה חיה שמוסיפה לאווירה הנהדרת במקום.

עוד אזור מומלץ לבילויים הוא אזור הטיילת של מנילה. ממש כמו בארץ, יש משהו בשהייה ליד הים המוסיף על האווירה המיוחד במקום, אם כי הרבה יותר בטוח להסתובב בשעות הלילה במנילה מאשר בתל-אביב.

בילוי נעים!

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים