אריתה פרנקלין – הזמרת של הנשיאים

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

לאחר שנים ארוכות בהן נאבקה במחלת הסרטן הארורה, הלכה ביום חמישי 16.8  אריתה לואיז פרנקלין לעולמה ונראה היה כי העולם כולו הרכין ראש לזכרה של האישה הדגולה הזו. את הצער שחשתי עם מותה של אריתה, ניתן להשוות רק למה שחשתי עם מותו של אריק איינשטיין בשנת 2013.

אישי ציבור רבים פרסמו לאחר מותה של אריתה דברי השתתפות בצער, כולל נשיא מדינת ישראל. נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, פרסם לאחר מותה את הדברים הבאים:

"בארצות הברית אין משפחת מלוכה, אבל זכינו למשהו שנשאר איתנו זמן רב יותר…בששת העשורים בהם אריתה היתה איתנו, כולנו התכבדנו בניצוץ שמימי בכל פעם שהיא שרה לנו…היא תרמה לעיצובה של החברה האמריקאית. בקולה, הרגשנו את ההיסטוריה שלנו – את כולה ובכל גוון שלה; את הכוח ואת הכאב שלנו; את האור ואת החושך; את חתירתנו לגאולה ואת הכבוד שהרווחנו ביזע. היא גרמה לנו להרגיש מחוברים יותר אחד לשני, יותר מלאי תקווה, יותר אנושיים ולפעמים פשוט עזרה לנו לשכוח את הכל. אריתה אולי עברה למקום טוב יותר, אבל המוזיקה שלה עדיין כאן, להיות לנו להשראה. מי ייתן ומלכת הסול תנוח על משכבה בשלום".

מילים יפות כתב הנשיא לשעבר.

ברק אובמה הושבע לנשיאות ביום 20 בינואר 2009 ועל פי התכנית המקורית של המארגנים, הזמרת שהייתה צריכה לשיר בטקס היא אודטה הולמס, אך אודטה הלכה לעולמה בחודש דצמבר 2008. הבחירה הטבעית לאחר אודטה, היתה אריתה פרנקלין.

אריתה שרה בטקס שיר שנכתב בשנת 1831 על ידי סמואל פרנסיס סמית ונקרא My Country Tis of Thee ואם נתרגם את שם השיר לעברית אז זה משהו כמו "ארצי, אני שר עלייך". הנה אריתה בטקס ההשבעה הראשון של ברק אובמה.

 

לא היתה זו הפעם הראשונה בה הופיעה אריתה בפני נשיא ארה"ב. במהלך הקריירה הארוכה שלה, היא עשתה זאת כמה וכמה פעמים.

הפעם הראשונה היתה בשנת 1977 בנשף המסורתי שנערך לאחר טקס ההשבעה. הנשיא שהושבע אז היה ג'ימי קרטר ואריתה היתה אחת משלושה אמנים גדולים שהופיעו באותו טקס: פרט לאריתה היו שם גם  ווילי נלסון ולינדה רונסטאדט. אריתה שרה באותו טקס את "אלוהים, ברך את אמריקה" (God Bless America)  שיר פטריוטי שנכתב על ידי ארווינג ברלין במהלך מלחמת העולם הראשונה.

הנה אריתה שרה את שירו של ברלין.

 

בבחירות של 1992 זכה ביל קלינטון. לאחר השבעתו לנשיא בתחילת 1993 נערכך הנשף המסורתי בבית הלבן. בין האמנים שזכו לכבוד להופיע בפני הנשיא היו מייקל ג'קסון, ריי צ'ארלס וכמובן אריתה פרנקלין ששרה שם את "חלמתי חלום": I Dreamed a Dream (מתוך עלובי החיים).

 

למרות שאריתה היתה מזוהה עם המפלגה הדמוקרטית, מי שהעניק לה את מדלית החירות הנשיאותית היה דווקא נשיא רפובליקני: ביום 9 בנובמבר 2005 העניק לה נשיא ארה"ב ג'ורג' ווקר בוש, את המדליה. מדליית החירות היא אות הכבוד הגבוה ביותר שיכול נשיא ארה"ב להעניק לאזרח והיא ניתנת למי שתרם תרומה ייחודית לביטחון או לאינטרס הלאומי של ארצות הברית, לשלום עולמי, לתרבות או אדם בעל יוזמות ציבוריות או פרטיות אחרות. אין צורך לציין באיזה מהקריטריונים עמדה אריתה פרנקלין. כאן בצילום היא נראית ברגע הענקת המדליה ונראה לי כי ההתרגשות ניכרת היטב על פניה.

צילום: לורנס ג'קסון לסוכנות AP

עוד הופעה ידועה של אריתה בפני הנשיא אובמה נערכה בשנת 2013  וזאת בערב שהוקדש דווקא לקרול קינג בטקס הענקת הפרס על שמם של האחים גרשווין.

הפרס על שמם של האחים ג'ורג' & איירה גרשווין מוענק מדי שנה על ידי נשיא ארה"ב לאמן אשר תרם תרומה גדולה במיוחד למוסיקה הפופולרית בארה"ב. משהו כמו מפעל חיים. הפרס נועד לא רק לחלוק כבוד לאמנים אשר תורמים לתרבות האמריקאית, אלא גם כדי להנציח את האחים גרשווין, היוצרים האמריקנים האגדתיים אשר תרמו כל כך הרבה לספר השירים האמריקאי. הפרס ב-2013 ניתן זמן קצר אחרי אסון סופת הטורנדו באוקלהומה. אובמה אמר אז: "בסופו של דבר החיים נמשכים, זיכרונות חדשים ייכתבו, אנשים יצחקו, שירים יבוצעו. זו הסיבה שאנחנו בוחרים במוסיקה גם בתקופות קשות – לנחמה ולהשראה, לעיתים להתרגשות מחודשת". אובמה קרא לקרול קינג – "אגדה חיה" והיא הודתה לו בהתרגשות: "אין לי מספיק מילים לומר. אני נרגשת". לאותו טקס, הוזמנה גם אריתה.

שימו לב לתגובותיהם של קרול קינג וברק אובמה להופעתה של אריתה.

 

יום הג'אז הבינלאומי הוא יום שבו נערכים ברחבי העולם אירועים שמטרתם לקדם את מוסיקת הג'אז ככוח מקדם שלום, סובלנות ופתיחות תרבותית. היום נקבע לתאריך 30 באפריל על ידי אונסקו והוא מצוין החל משנת 2011. בשנת 2016 החליט הנשיא אובמה להזמין ביום הג'אז הבינלאומי כמה אמנים כדי שיופיעו בבית הלבן. אריתה פרנקלין לא היתה ממש זמרת ג'אז אך היא הוזמנה בכל זאת. בריאותה באותה תקופה כבר היתה רופפת ובכל זאת היא נתנה הופעה מדהימה בעייני עם שירו הידוע של לאון ראסל Your Song.

 

נוחי בשלום אריתה. לא תהיה עוד אחת כמוך.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים