ויקטור העירום – סמל הניצחונות הסרביים

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

בפארק קלימגדן בלב בלגרד בירת סרביה, על עמוד בגובה של 14 מטר, מוצב כבר 90 שנה פסל של גבר ערום האוחז ביד ימין שלו חרב וביד שמאל בז והוא משקיף צפונה לכוון חבל פאנוניה והונגריה. במשך השנים הפך פסל זה לאחד מסמליה של בלגרד והוא מככב בכל הפרסומים של לשכת התיירות הממשלתית של סרביה.

פסל זה נושא את השם "ויקטור" והא מעשה ידיו של מי שנחשב לגדול אמני הבלקן, הפסל איוון מסטרוביץ'. מסטרוביץ' הוא זה שפיסל גם את דמותה של מריאן המוצבת בכניסה לפארק ועליה כתבתי באחד הפוסטים הקודמים.

ויקטור. צילום: בנצי גורן.

מהו סיפורו של ויקטור?
בואו נחזור קצת יותר ממאה שנה לאחור. האימפריה העותומאנית עדיין שלטה אז בבלקן אך המדינות שנשלטו על ידה כבר הבינו שהאימפריה על סף התפוררות. זה השלב בו מחליטות סרביה, בולגריה, מונטנגרו & יון (מדינות הליגה הבלקנית) לצאת למלחמה נגד העותומאנים על מנת לסלק אותם משטחן.

המלחמה התנהלה בין אוקטובר 1912 למאי 1913 ובסופה של המלחמה איבדה האימפריה העותומאנית המתפוררת את כל הטריטוריות בהן שלטה בבלקן. מלחמה זו זכתה מאוחר יותר לשם "מלחמת הבלקן הראשונה". מיד עם סיום המלחמה פרץ סכסוך בין סרביה ויון לבין בולגריה על השליטה בשטחי מקדוניה. סכסוך זה היווה את העילה ל"מלחמת הבלקן השניה" שפרצה כבר בחודש יוני 1913, חודש אחד בלבד לאחר תום מלחמת הבלקן הראשונה. מלחמה זו נמשכה חודש אחד בלבד ובסיומה לא היתה לבולגריה כל אחיזה בשטחי מקדוניה.

הרעיון להציב בבלגרד אנדרטה לכבוד ניצחונה של סרביה בשתי מלחמות הבלקן, נולד מיד עם סיומן של מלחמות אלו  בחודש אוגוסט 1913.

התכנון והביצוע הוטלו על איוון מסטרוביץ' והרעיון שלו היה להקים מזרקה שתוצב בכיכר טרזיה (המקום בו נמצא היום מלון מוסקבה) ובה דמויות של אריות וסוסים לצד דמותו של ויקטור.

מסטרוביץ' החל לעבוד על הפרויקט במרתף של אחד מבתי הספר בבלגרד, עיצב חלק מהדמויות ושלח אותן ליציקה. אלא שאז ביום 28 ביוני 1914, נורו היריות שהביאו לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. יורש העצר האוסטרו הונגרי פרנץ פרדיננד ואשתו סופיה נרצחו בסראייבו וכל אירופה שקעה במלחמה איומה ונוראית שנמשכה 4 שנים, גבתה את חייהם של למעלה מ-16 מיליון בני אדם ושינתה את פניה של אירופה.

עם פרוץ המלחמה, עזב איוון מסטרוביץ את בלגרד. עם סיומה הוא שב אך עתה היו לסרביה בעיות קשות אחרות להתמודד עמן. מתוך אוכלוסייה של כ-4.6 מיליון תושבים, כמעט רבע מתושבי המדינה שילמו בחייהם. הפרויקט נשאר בהקפאה ושב לחיים רק 5 שנים לאחר תום המלחמה, בשנת 1923 אך גם אז התנהל בעצלתיים.

בשנת 1927 הכל היה מוכן להצבתו של ויקטור בכיכר טרזיה כמתוכנן אלא שאז התעוררה בעיה חדשה: מספר ארגוני נשים פנו לעיריית בלגרד והביעו את התנגדותן הנמרצת להצבתו של פסל המתאר עירום גברי במקום כל כך מרכזי של העיר. לדבריהן, יש בכך פגיעה חמורה במוסר. פנייתן לעירייה זכתה גם לתמיכה של חלקים נרחבים בציבור. לאחר דיון ציבורי ער שהתנהל בנושא החליט מי שהיה אז ראש עיריית בלגרד קוסטה קומאנודי, כי הפסל לא יוצב בכיכר טרזיה כמתוכנן אלא במצודה של בלגרד בפארק קלימגדן, בדיוק מעל הנקודה בה נפגשים נהרות הסאווה והדנובה וכי הפסל יוצב על עמוד גבוה כדי להצניע את עובדת היותו של הגבר עירום… על הסוסים והאריות הוחלט לוותר.

ביום 7 באוקטובר 1928, נחנך פסלו של ויקטור בפארק קלימגדן. מכיוון שמאז ההחלטה על הקמת האנדרטה שתסמל את ניצחונה של סרביה בשתי מלחמות הבלקן, עברה על סרביה מלחמה נוספת (מלחמת העולם הראשונה), מסמל היום פסל ויקטור את כל שלושת הניצחונות.

עוד מבט על ויקטור. צילום: אלי ממן.

בשנת 1992 זכה פסל ויקטור בתואר "אתר מורשת תרבותית" , ביחד עם עוד כמה אתרים חשובים ברחבי סרביה.

הסיפור הזה מזכיר סיפור אחר עם עיר בירה המוכרת לנו יותר: ירושלים. בשנת 1995 כאשר בירושלים חגגו 3000 שנה לבירה (כיבוש העיר על ידי דוד המלך מידי היבוסים), החליטה עירית פירנצה להעניק לירושלים מתנה: העתק מדויק של פסל דוד מעשה ידיו של מיכלאנג'לו המוצב דרך קבע באקדמיה לאמנות של פירנצה. תחילה הסכימו בירושלים לקבל את המתנה שהיתה אמורה להיות מוצבת במגדל דוד ואף שלחו מכתב תודה לעיריית פירנצה, אלא שאז החלו לצלצל כל פעמוני האזעקה בבירה והגיעו פניות מאישי ציבור חרדים וערבים.

דוד קאסוטו, בעצמו יליד פירנצה ומי שהיה באותה תקופה סגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק התרבות בעיר, אמר אז את הדברים הבאים:

"נציגי החרדים ותושבי מזרח ירושלים פנו אלינו בבקשה שבעיר לא יהיה ביטוי לעירום. הם אמרו שירושלים אינה יכולה לשאת דבר כזה. בסופו של דבר החלטנו שלא לקבל את המתנה, כי לא רצינו לפגוע ברגשות הציבור."

במקום זה, שלחה עיריית פירנצה פסל אחר של דוד, מעשה ידיו של הפסל האיטלקי ורוקיו. פסל זה למרבה השמחה, היה לבוש בשמלה…

ומה קורה היום בכיכר טרזיה? שם ניצבת היום מזרקה הרבה יותר צנועה מזו שתוכננה בתחילה, אך הדבר החשוב הוא שלא מוצג שם עירום בפרהסיה…

ככר טרזיה. הצילום מתוך אתר עיריית בלגרד.

בלגרד היא עיר הבירה הרביעית אותה חוצה נהר הדנובה בדרכו ממקורותיו שליד היער השחור ועד שנשפך לים השחור. קודמות לה וינה, ברטיסלאבה ובודפשט. בשנת 1866 הלחין יוהאן שטראוס (הבן) את יצירתו הידועה "הדנובה הכחולה".

הנה פסל ויקטור כפי שצולם מרחפן הטס מעל פארק קלימגדן כשברקע "הדנובה הכחולה" בביצוע התזמורת הפילהרמונית של מנהטן.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

בית העלמין בשכונת ינאקה – טוקיו

בית העלמין בשכונת ינאקה – טוקיו

המוות כידוע לכולנו הוא חלק מהחיים ובמדינות רבות בעולם, הפכו בתי עלמין ידועים לאתרי תיירות לכל דבר וענין. כך למשל…
סיפורו הטרגי של דרק בנטלי

סיפורו הטרגי של דרק בנטלי

הרשו לי לפתוח את הפוסט הזה בסיפור אישי. לפני כמה עשרות שנים כאשר השתחררתי מהצבא, הצטרפתי לרשת "פעולה דחופה" (Urgent…
הירושימה - פעמונים בפארק השלום

הירושימה - פעמונים בפארק השלום

מלחמת העולם השנייה הסתיימה לפני כ-75 שנה אך למרות השנים הרבות שחלפו מאז, איזכור שמה של העיר הירושימה עדין מעביר…
שתי בודהיסטוות באסקוסה

שתי בודהיסטוות באסקוסה

מחוז טאיטו (Taito) שבטוקיו הוא אחד ממחוזותיה הרבים של בירת יפן והוא שוכן בצפון מזרחה של העיר. הרבה אטרקציות נמצאות…
סר וולטר סקוט: הפסל ואתר ההנצחה באדינבורו

סר וולטר סקוט: הפסל ואתר ההנצחה באדינבורו

אדינבורו היא בעייני אחת הערים היפות בעולם. מסתבר כי לא רק אני חושב כך אלא כך חשבו גם בארגון אונסקו…
דטרויט 1967: חום יולי אוגוסט

דטרויט 1967: חום יולי אוגוסט

שנות ה-60 של המאה הקודמת נחשבות על ידי פרשנים רבים לעשור "הפוליטי" ביותר של המאה העשרים. במדינות רבות בעולם התחוללו…