ויקטור העירום – סמל הניצחונות הסרביים

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

בפארק קלימגדן בלב בלגרד בירת סרביה, על עמוד בגובה של 14 מטר, מוצב כבר 90 שנה פסל של גבר ערום האוחז ביד ימין שלו חרב וביד שמאל בז והוא משקיף צפונה לכוון חבל פאנוניה והונגריה. במשך השנים הפך פסל זה לאחד מסמליה של בלגרד והוא מככב בכל הפרסומים של לשכת התיירות הממשלתית של סרביה.

פסל זה נושא את השם "ויקטור" והא מעשה ידיו של מי שנחשב לגדול אמני הבלקן, הפסל איוון מסטרוביץ'. מסטרוביץ' הוא זה שפיסל גם את דמותה של מריאן המוצבת בכניסה לפארק ועליה כתבתי בפוסט נפרד.

ויקטור. צילום: בנצי גורן.

מהו סיפורו של ויקטור?
בואו נחזור קצת יותר ממאה שנה לאחור. האימפריה העותומאנית עדיין שלטה אז בבלקן אך המדינות שנשלטו על ידה כבר הבינו שהאימפריה על סף התפוררות. זה השלב בו מחליטות סרביה, בולגריה, מונטנגרו & יון (מדינות הליגה הבלקנית) לצאת למלחמה נגד העותומאנים על מנת לסלק אותם משטחן.

המלחמה התנהלה בין אוקטובר 1912 למאי 1913 ובסופה של המלחמה איבדה האימפריה העותומאנית המתפוררת את כל הטריטוריות בהן שלטה בבלקן. מלחמה זו זכתה מאוחר יותר לשם "מלחמת הבלקן הראשונה". מיד עם סיום המלחמה פרץ סכסוך בין סרביה ויון לבין בולגריה על השליטה בשטחי מקדוניה. סכסוך זה היווה את העילה ל"מלחמת הבלקן השניה" שפרצה כבר בחודש יוני 1913, חודש אחד בלבד לאחר תום מלחמת הבלקן הראשונה. מלחמה זו נמשכה חודש אחד ובסיומה לא היתה לבולגריה כל אחיזה בשטחי מקדוניה.

הרעיון להציב בבלגרד אנדרטה לכבוד ניצחונה של סרביה בשתי מלחמות הבלקן, נולד מיד עם סיומן של מלחמות אלו  בחודש אוגוסט 1913.

התכנון והביצוע הוטלו על איוון מסטרוביץ' והרעיון שלו היה להקים מזרקה שתוצב בכיכר טרזיה (המקום בו נמצא היום מלון מוסקבה) ובה דמויות של אריות וסוסים לצד דמותו של ויקטור.

מסטרוביץ' החל לעבוד על הפרויקט במרתף של אחד מבתי הספר בבלגרד, עיצב חלק מהדמויות ושלח אותן ליציקה. אלא שאז ביום 28 ביוני 1914, נורו היריות שהביאו לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. יורש העצר האוסטרו הונגרי פרנץ פרדיננד ואשתו סופיה נרצחו בסראייבו וכל אירופה שקעה במלחמה איומה ונוראית שנמשכה 4 שנים, גבתה את חייהם של למעלה מ-16 מיליון בני אדם ושינתה את פניה של אירופה.

עם פרוץ המלחמה, עזב איוון מסטרוביץ את בלגרד. עם סיומה של המלחמה הוא שב אליה עתה היו לסרביה בעיות קשות אחרות להתמודד עמן. מתוך אוכלוסייה של כ-4.6 מיליון תושבים, כמעט רבע מתושבי המדינה שילמו בחייהם. הפרויקט נשאר בהקפאה ושב לחיים רק 5 שנים לאחר תום המלחמה, בשנת 1923 אך גם אז התנהל בעצלתיים.

בשנת 1927 הכל היה מוכן להצבתו של ויקטור בכיכר טרזיה כמתוכנן אלא שאז התעוררה בעיה חדשה: מספר ארגוני נשים פנו לעיריית בלגרד והביעו את התנגדותן הנמרצת להצבתו של פסל המתאר עירום גברי במקום כל כך מרכזי של העיר. לדבריהן, יש בכך פגיעה חמורה במוסר. פנייתן לעירייה זכתה גם לתמיכה של חלקים נרחבים בציבור. לאחר דיון ציבורי ער שהתנהל בנושא החליט מי שהיה אז ראש עיריית בלגרד קוסטה קומאנודי, כי הפסל לא יוצב בכיכר טרזיה כמתוכנן אלא במצודה של בלגרד בפארק קלימגדן, בדיוק מעל הנקודה בה נפגשים נהרות הסאווה והדנובה וכי הפסל יוצב על עמוד גבוה כדי להצניע את עובדת היותו של הגבר עירום… על הסוסים והאריות הוחלט לוותר.

ביום 7 באוקטובר 1928, נחנך פסלו של ויקטור בפארק קלימגדן. מכיוון שמאז ההחלטה על הקמת האנדרטה שתסמל את ניצחונה של סרביה בשתי מלחמות הבלקן, עברה על סרביה מלחמה נוספת (מלחמת העולם הראשונה), מסמל היום פסל ויקטור את כל שלושת הניצחונות.

עוד מבט על ויקטור. צילום: אלי ממן.

בשנת 1992 זכה פסל ויקטור בתואר "אתר מורשת תרבותית" , ביחד עם עוד כמה אתרים חשובים ברחבי סרביה.

הסיפור הזה מזכיר סיפור אחר עם עיר בירה המוכרת לנו יותר: ירושלים. בשנת 1995 כאשר בירושלים חגגו 3000 שנה לבירה (כיבוש העיר על ידי דוד המלך מידי היבוסים), החליטה עירית פירנצה להעניק לירושלים מתנה: העתק מדויק של פסל דוד מעשה ידיו של מיכלאנג'לו המוצב דרך קבע באקדמיה לאמנות של פירנצה. תחילה הסכימו בירושלים לקבל את המתנה שהיתה אמורה להיות מוצבת במגדל דוד ואף שלחו מכתב תודה לעיריית פירנצה, אלא שאז החלו לצלצל כל פעמוני האזעקה בבירה והגיעו פניות מאישי ציבור חרדים וערבים.

דוד קאסוטו, בעצמו יליד פירנצה ומי שהיה באותה תקופה סגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק התרבות בעיר, אמר אז את הדברים הבאים:

"נציגי החרדים ותושבי מזרח ירושלים פנו אלינו בבקשה שבעיר לא יהיה ביטוי לעירום. הם אמרו שירושלים אינה יכולה לשאת דבר כזה. בסופו של דבר החלטנו שלא לקבל את המתנה, כי לא רצינו לפגוע ברגשות הציבור."

במקום זה, שלחה עיריית פירנצה פסל אחר של דוד, מעשה ידיו של הפסל האיטלקי ורוקיו. פסל זה למרבה השמחה, היה לבוש בשמלה…

ומה קורה היום בכיכר טרזיה? שם ניצבת היום מזרקה הרבה יותר צנועה מזו שתוכננה בתחילה, אך הדבר החשוב הוא שלא מוצג שם עירום בפרהסיה…

ככר טרזיה. הצילום מתוך אתר עיריית בלגרד.

בלגרד היא עיר הבירה הרביעית אותה חוצה נהר הדנובה בדרכו ממקורותיו שליד היער השחור ועד שנשפך לים השחור. קודמות לה וינה, ברטיסלאבה ובודפשט. בשנת 1866 הלחין יוהאן שטראוס (הבן) את יצירתו הידועה "הדנובה הכחולה".

הנה פסל ויקטור כפי שצולם מרחפן הטס מעל פארק קלימגדן כשברקע "הדנובה הכחולה" בביצוע התזמורת הפילהרמונית של מנהטן.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

סראייבו - מלחמה, סביל וספורט

סראייבו - מלחמה, סביל וספורט

מאז שנסעתי לראשונה ליוון לפני שנים רבות, פיתחתי חיבה עמוקה לאזור הבלקן ויש לכך כמה וכמה סיבות טובות. זהו איזור…
רומל, המינגוויי והנסיך כספיאן: טיול בעמק הסוצ'ה והאלפים היוליאניים

רומל, המינגוויי והנסיך כספיאן: טיול בעמק הסוצ'ה והאלפים היוליאניים

סלובניה היא אחת המדינות בהן יותר נהניתי לטייל ולהדריך בשנים האחרונות. מדובר במדינה שהיא פנינה של ממש. זו מדינה שהתברכה…
מקור שמן של קבוצות הכדורגל: התותחנים, הקולצ'ונרוס וכל השאר

מקור שמן של קבוצות הכדורגל: התותחנים, הקולצ'ונרוס וכל השאר

"התרבות איננה בגדר מותרות, היא בגדר הכרח", כך אמר הסופר הצרפתי (ממוצא סיני) גאו כסינג'יאן. אכן אחד הדברים שיותר הפריעו…
קרולינה - העלמה שהצילה את ריִיֶקָה

קרולינה - העלמה שהצילה את ריִיֶקָה

רייקה (Rijeka) שבקרואטיה היא עיר נהדרת המהווה זה מאות שנים מרכז ספנות ובניית ספינות, אך בשל העובדה כי היא משלבת…
מישל, הר הגעש והמפרום הפיליפיני

מישל, הר הגעש והמפרום הפיליפיני

יש לא מעט סיבות מדוע אני אוהב לטייל בחו"ל. בין הסיבות הרבות ניתן למנות את המפגש עם תרבויות אחרות, עם דתות…
הרמן ואלד ואנדרטת הזיכרון ביוהנסבורג

הרמן ואלד ואנדרטת הזיכרון ביוהנסבורג

הַרְבֵּה כְּבָר רָאִיתִי וְהַרְבֵּה עוֹד אֶרְאֶה, אַךְ מַה שֶּׁנִּגְלָה לְעֵינַי שָׁם לא אוּכַל לָשׁוּב וְלִרְאוֹת: כָּל הַמִּלִים שֶׁנִּבְרְאוּ וְשֶׁיִּבָּרְאוּ, בְּכָל…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים