קיטו: אל פאנסיו (El Panecillo) ופסל הבתולה המכונפת

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
פסל הבתולה המכונפת. צילום: בנצי גורן.

אני שמח לארח אצלי באתר את אודט יחזקאל, חברה יקרה שכתבה על פסל הבתולה המכונפת, סמלה של קיטו בירת אקוודור. הפוסט הזה, הוא פרי עטה. תודה אודט!


האתר המתוייר ביותר בקיטו הוא אתר הבתולה המכונפת הצופה ממרום הגבעה על כל העיר. ממרום הגבעה הנישאה ניתן לראות את החיבור בין מרכז העיר לדרומה, לצפות על מבני העיר העתיקה, על כיפות הכנסיות וגגות הרעפים הצבועים בכתום, זכר לתקופה הקולוניאלית הספרדית. בימים בהם יש ראות טובה, ניתן לראות גם את הרי הגעש ברכס האנדים.
"אל פאנסיו" (El Panecillo) היווה את נקודת גבול בה הסתיימה העיר קיטו, אך עם התרחבות העיר לכיוון דרום, פסלה של הבתולה המפנה את גבה אל הגבול הדרומי מאפשר למבקר להבין את השינוי שחל באזור זה במשך מאה השנים האחרונות.

פסלה של הבתולה מתנשא לגובה 3,016 מטרים מעל פני הים, וזכה לשם "אל פאנסיו" (בספרדית, הלחמניה) בתקופה הקולוניאלית. מכיוון שהמקום היווה את נקודת הגבול, הקימו שם הכובשים הספרדים מחנה צבאי עם מגדלי תצפית מהם ניתן היה להגן על העיר מפני פולשים זרים. אזור זה היה גם המקום בו נשמעה בפעם הראשונה קריאת החירות והכרזת העצמאות של אקוודור. שנת 1822 היתה שנה משמעותית בהיסטוריה של אקוודור: בשנה זו נערך כאן קרב פיצ'ינצ'ה (Pichincha) הקרב אשר סיים את הכיבוש הספרדי לאחר כמעט 300 שנים של מאבק. בסוף המאה ה-19, איבד מחנה "אל פאנסיו" את כוחו הצבאי והפך לאתר תצפית חשוב עבור התושבים של קיטו וכמובן אתר חובה בתיירות ההולכת וגוברת באזור זה.  המקום מכונה גם "המגדלור של קיטו": כך צמחה התיירות סביב הפסל החשוב ביותר בעיר וכך נבנו סביבו בתי קפה ומסעדות לטובת המבקרים הרבים המגיעים לכאן כדי "לגעת" בפסל הבתולה של קיטו.

קיטו במבט מפסל הבתולה. צילום: בנצי גורן

 

פסל הבתולה. צילום: Shutterstock

מי את הבתולה המכונפת?
כמו בכל מדינה נוצרית,כך גם כאן בקיטו מונצחת מריה הקדושה בפסל סביבתי ענק המכונה הבתולה המכונפת (בשל כנפיה). פסלה הפך לאחד האתרים המדוברים גם מבחינה ארכיטקטונית ואמנותית באמריקה הלטינית. זהו פסל ייחודי הבנוי מ-7400 חלקי אלומיניום ומתכות אחרות, רפליקה מושלמת של עבודתו של ברנרדו דה לגארדה אשר הגה את הרעיון לפסל וחבר לאדריכל הספרדי אגוסטין דה לה הראן מטוראס. דה לגארדה הינו פסל ידוע ומוערך אשר סיים לימודיו בהצטיינות באקדמיה לאמנויות של קיטו השוכנת בכנסיית סן פרנסיסקו, משם שאב את ההשראה לפסל הגרנדיוזי. בכנסיה, הפסלון של הבתולה של קיטו עשוי מעץ ומתנשא לגובה 30 ס"מ בלבד. זוהי עבודתו של ברנרדו דה לגארדה אשר התבקש לעצב את הפסל על ידי המסדר הפרנסיסקני בקיטו בשנת 1732. המטרה היתה לציין את שיתוף הפעולה בין הילידים לבין הספרדים ואכן נראה כי לפסל המיוחד הזה העשוי מעץ, יש חיים משלו. המבקר הצופה בו יכול להבחין בפנים האציליות, המפיצות רוך ועדנה מצד אחד ומצד שני כאשר מביטים בו ארוכות, המבקר מקבל אשליה כי הפסל בתנועה דינמית. הפרט המיוחד של הוספת הכנפיים אשר לא נעשה לאף פסל של הבתולה לפני כן, בא להדגיש את מחשבתו של הפסל לגארדה, כי אם לא יוסיף את הכנפיים הקדושה לא תוכל להגיע לשמים. הבתולה המייצגת את "הבתולה הקדושה ללא רבב", מתאימה ללא ספק מבחינת האמונה להיות זו המייצגת את העליה לשמים (בזכות כנפיה), כך גם את נצחון הכנסיה על "החטא" המיוצג על ידי הנחש המפותל והקשור בשרשראות מתחת לרגלי פסל הבתולה המכונפת.

הפסל הקטן מעץ המוצב באתר של הבזיליקה. התמונה מתוך ויקיפדיה.

הפסל הקטן הוא הראשון אותו פיסל לגארדה ובעקבותיו התבקש לפסל את הפסל הגדול כרפליקה אשר הפכה לסמלה האולטימטיבי של קיטו. פרט חשוב לא פחות מבחינה דתית, הינו פסל המוצב בחזית הבזיליקה האדירה של "הווטו נסיונאל" (La Basílica del Voto Nacional) " הבזיליקה של ההצבעה הלאומית " (עליה במאמר נפרד). בחזית המרכזית ניתן לראות את ליבו של ישו, פתוח כמו חלון הפונה לעבר "אל פאנסיו", אל פסל הבתולה המכונפת על הגבעה ממול. חודש יוני מוקדש לתפילות וסגידה לליבו של ישו.

בשנת 1971 הונחה אבן הפינה על בסיס בטון עליו יונח בהמשך פסלה של הבתולה המכונפת. בשל בעיות מימון התעכבו העבודות עד 1974, שנה בה חזרו והניחו את האבן הוולקנית על מנת להדגיש את מחצבי המקום. הפסל עצמו תוכנן ונבנה על ידי הפסל אגוסטין מאטורס ( Agustín de la Herrán Matorras) הספרדי במדריד ובסיומו הועבר לאקוודור בספינה. יצור ואיסוף כל הפאזל העשוי מ-7400 חלקים היה מאתגר ביותר עבור הפסל ועבור ציוותו. שנה לאחר מכן הסתיים הפרויקט הענק והייחודי ופסלה של הבתולה המכונפת המתנשא לגובה של 30 מטרים הונח לבסוףבמקומו ביום 28 במרץ 1975. הפסל ניצב על בסיס חצי כדור ארץ הדרומי המסמל את דרום אמריקה, ומוצב על מבנה בן 11 מטרים (המשמש כמוזיאון) ונחשב לפסל המדורג במקום ה-58 ברשימת הפסלים הגבוהים ביותר בעולם, אפילו גבוה יותר מהפסל המפורסם והמוכר של "ישו המושיע"  בריו דה ז'ניירו בברזיל. פסל הבתולה המכונפת הינו הפסל המתכתי הגבוה ביותר בעולם.  הפסל של הבתולה נח על חלקו העליון של כדור מתכת אשר בראשו ניתן לראות נחש המסמל את "הרשע" אותו רומסות רגלי הבתולה והקשור אליה בשרשראות. הבתולה של קיטו היא בעלת כנפיים ומסמלת את הבתולה האפוקליפטית המתוארת בספר הקודש "האפוקליפסה". הבתולה של קיטו מסמלת את האישה הלבושה בלבוש ממחצבי האדמה המקומית, מלכה עם כתר לראשה מעוטר בשניים עשר כוכבים, בעלת כנפיים לעליה לשמיים, מריה הקדושה והחזקה הרומסת את הנחש. הבתולה המקשרת בין הארץ לשמים וגן עדן, היא אמו של האלוהים אשר אליו היא קשורה בנישואין אלוהיים, שיפחתו של האל וחזקה מספיק להביס את השאול. בבסיס המונומנט מבטון מוצב לוח אבן עליו חרוט "האישה של האפוקליסה" ומכונה גם "אשת קץ הימים" (דמות המוזכרת בחזון יוחנן מתוך "ספר ההתגלות" פרק 12, מהספרים החיצוניים בברית החדשה) . הפסל של הבתולה המכונפת נחשב לאחד משבעת פלאי קיטו אשר הוכרז על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית הראשון בדרום אמריקה.

 

איור משנת 1180. התמונה מויקיפדיה.
תמונת לוח האבן מתוך ויקיפדיה.

על פי הנרטיב הזה האשה יולדת בן המותקף על ידי דרקון המזוהה כשטן. כאשר הילד נלקח השמיימה, האשה מרחפת לעברו והופכת ל"לוחמת בגן עדן" מוקפת מלאכים הבאים לעזרתה. הדרקון מתקיף את האשה המקבלת כנפיים כדי לברוח ומתקיף אותה שוב כאשר יורק לעברה סילון של מים אשר נבלע לתוך האדמה במקום לפגוע בה. הדרקון המתוסכל מכריז מלחמה ומקלל את זרעה של האשה. האשה של האפוקליפסה מזוהה עם הבתולה מריה. הזדהות זו היא מאז הוקמה הכנסייה הראשונה ובימי הביניים על ידי הכנסייה הקתולית. על פי הדוגמה של הכנסייתית הקתולית, הבתולה מריה מסמלת את אימו של אלוהים ואם הכנסייה.

בכדי לחדד את חשיבות הפסל עבור קיטו בפרט ואקוודור בכלל, ראוי לציין כי האקדמיה לאמנויות בקיטו נחשבת לחשובה ביותר בין בתי הספר לאמנות עתיקה ועכשווית של היבשת הדרום אמריקאית. למעלה מתריסר אמנים המתמחים בפיסול סביבתי דתי ובפיסול כנסייתי מהווים חלק בלתי נפרד מהאקדמיה, רובם הינם משושלות עתיקות של תושבי אקוודור ועבודותיהם מפוזרות על פני מנזרים וכנסיות בקיטו ובערים נוספות באקוודור. ראוי לציין כי מי שקיבל על עצמו ליישם את תפקיד בניית המונומנט הגבוה ביותר בקיטו בסוף המאה ה-19 היה הכומר "האב חוליו מריה מאטובלה", אשר היה אמון על בניית מונומנטים אחרים נוספים כמו "הבזיליקה של ההצבעה הלאומית" (Basílica del Voto Nacional) בשנת 1883, בזיליקה ניאו-גותית , הגדולה ביותר באמריקה הדרומית אשר נבנתה בהשראת הנוטר דאם של פריס, צרפת.

על מנת לראות את העיר מלמעלה, ניתן לעלות למגדל התצפית המתנשא לגובה של 11 מטרים השוכן מתחת לפסל עצמו כאמור, ובו גם מוזיאון קטן המספר את תולדות הפסל של הבתולה המכונפת על כל מרכיבי התכנון והבנייה של הפסל. התצפית המאפשרת צפיה ב-180 מעלות שווה את המאמץ. גם כאן דאגו למבקר ולכבודו הקימו חנות מזכרות ובתי קפה. המראה ביום הוא מהמם ובלילה לא פחות, לראות ממרומי הגבעה את העיר מוארת בשלל צבעים, זהו מחזה מרהיב.

עוד מבט על הפסל. צילום: בנצי גורן

הבתולה המכונפת נראית כדמות מסיבית מאד ודורכת בעוצמה רבה על הנחש המפותל שלרגליה. 12 הכוכבים בכתר שלראשה, מסמלים את 12 השליחים או אם תרצו, את 12 שבטי ישראל.

עוד קצת נופי קיטו. צילום בנצי גורן.

גבעת פאנסיו, או בשמה הקדום "שונגולומא" (Shungoloma) שפירושו "גבעת הלב", שימשה בתקופת האינקה כאתר דתי לעבודת "אל השמש". כאשר הספרדים הגיעו לכאן וכבשו את קיטו, מקדש "אל השמש" נהרס ובמקומו נבנה מבצר בשנת 1812. מבחינה תיירותית, אתר זה משמש גם כנקודת מוצא המסמלת את דרום קיטו והיה האתר הגובל עם העיר התחתית.

שם נוסף קדום אשר צמוד לאל פאנסיו, אשר ניתן על ידי האבורנג'ינים, התושבים הקדומים של קיטו היה "יאביראק" (Yavirac). על פי כתבי חואן ולאסקו, היסטוריון מהמסדר הישועי, כאן היה מקדש אשר שימש את הילידים עובדי "אל השמש" ונהרס בידי הכובשים הספרדיים.

בצמוד לפסל המסיבי הענק, ניתן להבחין בבור מים גדול המכונה "הבור של פאנסיו". בור המים הינו מתקופת הכיבוש הספרדי ותפקידו היה לאגור את מי הגשמים אשר שימשו להשקיית גני אחוזת בלה ויסטה. בור המים שיחק תפקיד חשוב והיסטורי בשנת 1822 כאשר שימש כמאחז בקרב פיצ'ינצ'ה. הפסל הדתי קיבל את ברכת הארכיבישוף האחד עשר של קיטו, פאבלו מוניוז וגה והפך כאתר עליה לרגל עבור המאמינים, היום זוהי האטרקציה התיירותית המדוברת ביותר וגאוות קיטו, אקוודור.

בור המים לרגלי הפסל. צילום: Shutterstock

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים