סיפורו של פרד קורמאטסו – האיש שנאבק בממשל

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
פרד קורמאטסו עם מדליית החירות הנשיאותית
קורמאטסו עם מדליית החירות הנשיאותית
Creative Commons license

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה. כשהסתיימה תקופת העבדות עם תום מלחמת האזרחים (1865), החלו השחורים במאבקם למען השגת שיוויון זכויות. סיפורם של הומר פלסי אשר סרב לעבור לקרון רכבת אחר, או של רוזה פארקס אשר סרבה לפנות את מקומה באוטובוס לנוסעים לבנים, הם הסיפורים היותר מוכרים בתחום הזה. אולם לא רק זכויותיהם של השחורים הופרו בארה"ב: אחד הסיפורים הקשים הוא סיפורה של הקהילה היפנית בקליפורניה, אבל בואו נתחיל בהתחלה…

ההגירה היפנית לארה"ב

מאז נפתחו שעריה של יפן למערב במחצית השניה של המאה ה-19, החל תהליך של הגירת יפנים לארה"ב. אחד הדברים שאיפיינו את המהגרים היפנים הוא שהם הצליחו להתקדם חברתית על ידי עסקים עצמאיים שהקימו ועל ידי רכישת משקים חקלאיים ופיתוחם. בניגוד למהגרי עבודה אחרים שהגיעו לאמריקה לבדם, יפנים רבים הגיעו עם בני משפחותיהם מתוך כוונה אמיתית להישאר בארה"ב לישיבת קבע. על מנת להיטמע בחברה ההאמריקאית, רבים מהם גם הצטרפו לכנסייה.
התבססותם של היפנים בארה"ב לא מצאה חן בעייני רבים, דבר שהביא לנסיונות להגביל אותם בעקר בקליפורניה, שם היתה המושבה היפנית הגדולה ביותר. בסופו של דבר הגיע הממשל היפני להסכם עם הנשיא תיאודור רוזוולט, הסכם שזכה לשם "ההסכם הג'נטלמני" (1907). עיקרו של הסכם זה היה כי ארה"ב לא תטיל הגבלות על היפנים והממשלה היפנית מצדה תפעל להגבלת ההגירה על ידי אי מתן דרכונים לרוצים להגר לארה"ב. עוד הוחלט כי ארה"ב לא תעניק ויזות ליפנים אלא אם כן מדובר בהצטרפות לבן משפחה אשר כבר נמצא בארה"ב.
הסכם זה יצר את התופעה שנקראה לאחר מכן "כלות התמונה": נישואין שהתבצעו מרחוק באמצעות החלפת תמונות בין בני הזוג. ביצירת קשרי נישואין אלו יכלו נשים המבקשות להגר לארצות הברית להשיג דרכונים, בעוד עובדים יפנים רווקים שהגרו לארה"ב לבדם, יכלו להשיג שותפות לחיים בהתאם למוצאם.

מלחמת העולם השניה

במלחמת העולם הראשונה לחמה יפן לצד מדינות ההסכמה (בריטניה, צרפת, הקיסרות הרוסית, סרביה, איטליה וארצות הברית) אך בשנת 1931 לאחר הפלישה היפנית לחבל מנצ'וריה בסין, החלו יחסי יפן ארה"ב להתדרדר. ארה"ב החלה לעקוב בדאגה אחר מסע ההתפשטות של יפן אשר בהמשך כרתה ברית עם גרמניה הנאצית ועם איטליה הפאשיסטית.
בשלב זה החלו כוחות המודיעין האמריקאים לעקוב אחרי הקהילות היפניות בהוואי ולבקשת רוזוולט (כבר לא תיאודור אלא פרנקלין דלאנו) , החלו לגבש ב-1936 רשימה שמית של מי שיועבר למחנות "במקרה של צרות" בין ארצות הברית ליפן. הדו"ח שהוגש לנשיא אמנם קבע כי הקהילה היפנית נאמנה לארה"ב במידה רבה, אך קביעה זו לא היה בכוחה לשנות את רוע הגזירה על העברה למחנות.
ביום 7 בדצמבר 1941 היפנים הפציצו את פרל הרבור, הפצצה שהביאה לכניסתה של ארה"ב למלחמה. חודשיים לאחר מכן, בפברואר 1942 חתם רוזוולט על צו מספר 9066: צו זה הסמיך את הצבא לגרש תושבים מאזורים מסוימים בשם "הביטחון הלאומי", מונח המקנה לנשיא ארצות הברית מרחב תמרון עצום ומתיר לו לעשות כמעט ככל העולה על רוחו. בשטח, תורגם הצו לגירוש של למעלה מ-110 אלף איש ממוצא יפני, רובם אזרחים אמריקנים תושבי החוף המערבי, אל מחנות מעצר. הם הוחזקו במחנות האלו במשך כמה שנים, עד אחרי תום המלחמה. בחלק מהמקרים, הופרדו הגברים מהנשים והילדים למשך כל אותן שנים.

צווי המעצר והגירוש
צווי המעצר והגירוש
Creative Commons license

אך כמו תמיד כאשר מופרות זכויות האדם, יש מי שמתקומם.

מחאתו של פרד קורמאטסו (Fred Korematsu)

פרד קורמאטסו נולד ביום 30 בינואר 1919 באוקלנד לזוג הורים שהגרו מיפן. הוא עבד כרתך במספנה אך לאחר ההפצצה על פרל הרבור, פוטר מעבודתו עקב מוצאו היפני. כאשר היה עליו להגיע לנקודת האיסוף כדי שיועבר למחנה מעצר, הוא התחמק, שינה את שמו ועבר ניתוח קוסמטי כושל בעפעפיו כדי לנסות ולהסתיר את זהותו. בסופו של דבר הוא נעצר, נשפט ונשלח למחנה המעצר טופז ביוטה, כמו רבים אחרים. ערעורו לבית המשפט העליון נדחה ובית המשפט פסק כי מעצר היפנים מוצדק וכי ייתכנו זמנים שבהם טובת הציבור מחייבת הטלת הגבלות על זכויות אדם. מידת נאמנותו של קורמאטסו לארה"ב, לא עלתה כלל על הפרק ובעייני בית המשפט כנראה לא היתה רלוונטית.

שלט הזיכרון ביוטה במקום בו עמד מחנה המעצר
שלט הזיכרון ביוטה במקום בו עמד מחנה המעצר
Creative Commons license

מלחמת העולם הסתיימה ופרד קורמאטסו והיפנים שוחררו ממעצרם. השנים אמנם חלפו אך מאבקו של פרד קורמאטסו נמשך. רק ביום 10 בנובמבר 1983, למעלה מ-41 שנה לאחר כליאת היפנים במלחמה, החליטה השופטת מרילין הול פאטל (Marilyn Hall Patel) מבית המשפט המחוזי בסן פרנסיסקו, לבטל את הרשעתו של פרד קורמאטסו. באותו יום נשא קורמאטסו נאום אשר רבים השוו אותו בעוצמתו לנאום הידוע של מרטין לותר קינג ב-1963 "יש לי חלום". קורמאטסו אמר בנאומו כי הוא מצפה שהממשל יודה בטעותו וכי הוא מוכן לסלוח לממשלת ארה"ב. הנה הדברים בשפת המקור:

"I would like to see the government admit that they were wrong and do something about it so this will never happen again to any American citizen of any race, creed, or color. If anyone should do any pardoning, I should be the one pardoning the government for what they did to the Japanese-American people."

5 שנים נוספות חלפו עד שהקונגרס הודה כי אכן נעשה עוול ליפנים ועקב כך שילם הממשל האמריקאי פיצויים רבים ליפנים שגורשו ולצאצאיהם. בשנת 1998 העניק הנשיא ביל קלינטון לקורמאטסו את מדליית החירות הנשיאותית על מאבקו חסר הפשרות וכך זכה קורמאטסו לכבוד הראוי לו. בשנת 2005 כשהוא בן 86, הלך קורמאטסו לעולמו.

הנצחה

5 שנים לאחר מותו, בשנת 2010 החליט מי שהיה אז מושל קליפורניה מיודענו ארנולד שוורצנגר (כידוע גם הוא מהגר) כי בכל שנה ביום הולדתו של קורמאטסו, 30 בינואר, יציינו את "יום קורמאטסו" ויעלו על נס את מורשתו. בשנים שלאחר מכן הלכו בעקבות קליפורניה גם הוואי, וירג'יניה ופלורידה וגם הן מצינות את יום קורמאטסו.

פוסטר לכבוד יום קורמאטסו
פוסטר לכבוד יום קורמאטסו
Creative Commons license

לאחר מותו של פרד, הקימה בתו ד"ר קארן קורמאטסו (Karen Korematsu) מכון על שמו. מטרתו של המכון היא לפעול למען זכויות האדם: ד"ר קורמאטסו מרבה בנסיעות ברחבי ארה"ב ומרצה בנושא הזה.

ד"ר קארן קורמאטסו
ד"ר קארן קורמאטסו
Creative Commons license

ביום הולדתו ה-98 של קורמאטסו בשנת 2017, הקדיש לו גוגל את הציור הידוע בכינוי "דודל" (Doodle). האמנית סופי דיאו (Sophie Diao) ציירה את דמותו של קורמאטסו כשהוא עונד את מדליית החירות, את מחנה המעצר ובו דמויות מוקפות בגדרות, את ביתני המגורים וכל אלו מוקפים בעצי דובדבן פורחים, סמל רב משמעות בתרבות היפנית.

Fred Korematsu Doodle
הדודל עם דמותו של קורמאטסו

סיפור כליאת היפנים בקולנוע

על הפרשייה העגומה הזו נעשו במהלך השנים לא מעט סרטים. הסרט הידוע ביותר נקרא Unfinished Business. זהו סרט דוקומנטרי שנעשה על ידי הבמאי סטיבן אוקזאקי (Steven Okazaki). בסרטו עוקב אוקזאקי אחרי פרד קוראמטסו ועוד שניים מחבריו אשר גם הם סרבו בשנות ה-40 לצו המורה להם להתפנות למחנות המעצר והעדיפו את דרך המאבק: מינורו יאסואי (Minoru Yasui) וגורדון היראביאשי (Gordon Hirabayashi). הסרט מספר את סיפור מאבקם וכיצד הושפעו חייהם מאותם אירועים בתחילת שנות ה-40.
בשנת 1986 היה הסרט מועמד לאוסקר בקטגורית הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר.

הסרט בגרסת ה-DVD
הסרט בגרסת ה-DVD

סיפור ההגירה והכליאה בספרות

ג'ולי אוטסוקה היא סופרת אמריקאית ממוצא יפני. היא ילידת 1962 והטראומה שעברה משפחתה בתקופת מלמחמת העולם השניה, הביאה אותה לעסוק בנושא.

בספרה "הבודהה בעליית הגג" מספרת לנו אוטסוקה על הגירת הנשים ליפן במסגרת אותן נישואי התמונה שהזכרתי. בהמשך עוסק הספר בתקופת המלחמה, בגילויי הגזענות אותם חוו היפנים, החשש הגובר והולך מפני העתיד לבוא, הגרוש מביתם והכליאה, ולבסוף הסיפור מנקודת מבטם של האמריקאים שהיו שכניהם.
הספר "כשהקיסר היה אלוהי" עוסק בקורותיה של משפחה בת 4 נפשות אשר אב המשפחה נעצר ונשלח למתקן כליאה ובהמשך מגורשים האם והילדים למתקן אחר, שם הם נשארים למשך מספר שנים. עוד מספרת לנו אוטסוקה עם מה הם היו צריכים להתמודד עם שובם לביתם לאחר המלחמה.

כל אחד מספריה של ג'ולי אוטסוקה, הוא כמו מכת אגרוף בבטן הרכה.

ספריה של ג'ולי אוטסוקה
ספריה של ג'ולי אוטסוקה

באנגלית מבחר הספרים העוסקים בנושא כמובן רב יותר. הנה כמה דוגמאות:

ספרים

 

לסיום קצת מוסיקה

מה יכול להתאים יותר מאשר שירו של ג'ון לנון הקורא לנו לתת צ'אנס לשלום? הנה לנון עם רעייתו יוקו אונו בשנת 1969 ונראה לי שלמרות השנים הרבות שחלפו מאז, היא עדין היפנית הידועה ביותר בעולם.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

פיראן – סלובניה: טרטיני, כתובת נסתרת וסיפורי השטן

פיראן – סלובניה: טרטיני, כתובת נסתרת וסיפורי השטן

במרחק של כשעה נסיעה ממערת הנטיפים הידועה של פוסטוינה לכוון דרום מערב, נמצאת העיר פיראן שהיא בעייני אחת מהפנינים הרבות…
שיקגו, פיקסו וחואן מירו

שיקגו, פיקסו וחואן מירו

שיקגו היא בעייני אחת הערים היפות בארה"ב. זו עיר עם ארכיטקטורה מדהימה, עם פארק נהדר בשם "גרנט פארק" על שמו…
זאגרב: פוניקולר, תותח, טיילת וסופר ידוע

זאגרב: פוניקולר, תותח, טיילת וסופר ידוע

אין תייר המגיע לזאגרב בירת קרואטיה, שאינו מבקר בכיכר המרכזית של העיר- כיכר באן ילצ'יץ'. המקום הוא נקודת מוצא מצויינת…
סיפורו של סמואל יאנג ג'וניור

סיפורו של סמואל יאנג ג'וניור

שנות ה-60 של המאה הקודמת, היו שנים סוערות מאוד ורבות אירועים. גם היום, כמה עשרות שנים לאחר שתם העשור ההוא,…
ססיליה הקדושה - פטרוניתם של המוסיקה והמוסיקאים

ססיליה הקדושה - פטרוניתם של המוסיקה והמוסיקאים

אחד הדברים המשותפים לדתות רבות, בין אם מדובר בדתות המונותאיסטיות השונות, הדתות הפוליתאיסטיות או דתות המזרח, הוא פולחן הקדושים. לקדושים…
אדינבורו: אנדרטת לינקולן והחיילים הסקוטים

אדינבורו: אנדרטת לינקולן והחיילים הסקוטים

ה-21 באוגוסט 1893, היה יום קריר באדינבורו בירת סקוטלנד. בשעה 16:00 אחה"צ נשבה רוח דרום מערבית עזה, אך כל זה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים