מקור שמן של קבוצות הכדורגל: התותחנים, הקולצ'ונרוס וכל השאר

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
סמל ארסנל – התותחנים מלונדון

"התרבות איננה בגדר מותרות, היא בגדר הכרח", כך אמר הסופר הצרפתי (ממוצא סיני) גאו כסינג'יאן. אכן אחד הדברים שיותר הפריעו לי בתקופת הקורונה, הוא חסרונה של התרבות בחיינו: בתי הקולנוע והתאטראות שנסגרו וכמובן גם משחקי הכדורגל. לשמחתי הספורט מתחיל לחזור, אמנם בלי קהל (וזה ממש לא זה ללא קהל) אך אני מניח שבקרוב ימצא פתרון גם לענין הצופים.

אחד הדברים המעניינים בתחום הכדורגל (פרט למשחק עצמו כמובן), הוא הכינויים להן זוכות הקבוצות השונות ואלו הם רבים, שונים ולעיתים גם משונים.

קבוצות רבות נקראות על שם צבע המדים שלהם. כך למשל צ'לסי מלונדון נקראת "הבלוז" על שם מדיה הכחולים וריאל מדריד נקראת "הבלאנקוס" על שם מדיה הלבנים. יריבתה הגדולה של ריאל מדריד – ברצלונה, נקראת בלאוגרנה שעד כמה שאני מבין ספרדית זה שילוב של כחול וארגמן.

יריבתה העירונית של ריאל – אתלטיקו מדריד ידועה בכינויה "הקולצ'ונרוס" שמשמעותו היא "יצרני המזרונים". מנין בא השם הזה? מסתבר שמקורו של השם הוא מתחילת דרכו של המועדון. על מנת לחסוך בעלויות היצור של מדי הקבוצה, נלקח הבד הדרוש לכך משאריות של מזרונים ולמרות שמאז נוסד המועדון בשנת 1903 חלפו שנים רבות, השם "קולצ'ונרוס" דבק בהם כנראה לעד.

באיטליה התופעה נפוצה במיוחד: מילאן נקראת "רוסונרי" על שם מדיה האדומים שחורים, אינטר נקראת נראזורי (כחולים שחורים), פיורנטינה – ויולה (סגולים) ואפילו הנבחרת הלאומית נקראת על שם צבעה הכחול: אזורי.

סמלי היריבות הגדולות ממילאנו: הנאראזורי והרוסונרי

אוהדיה של יובנטוס ממטורינו בודאי ירצו לדעת מה מקור כנויה של הקבוצה: "הגברת הזקנה". לסיפור הזה יש כמה גרסאות. האחת מהן היא על אוהדת זקנה שנהגה ללוות את הקבוצה בראשית דרכה לכל משחקיה מבלי להחמיץ אפילו אחד. סיפור נוסף הוא כי בשנות השפל של המועדון, אי שם בתחילת המאה הקודמת, צעק לעברם אחד האוהדים כי הם משחקים כמו גברת זקנה ומאז דבק בהם הביטוי. אך קיים גם הסבר שלישי שככל הנראה הוא הקרוב ביותר לאמת: משמעות המלה יובנטוס היא "צעירים" ועד שנות השלושים נקראה הקבוצה Fidanzata d'Italia (הנערה של איטליה), מכיון שהיו לה אוהדים רבים ברחבי המגף. עשור זה היה תקופת הפאר של יובנטוס שזכתה בתארים רבים עם שחקנים מעל גיל 30 שבמונחי כדורגל נחשבו אז לזקנים ממש. מאז הודבק ל"צעירים" הכינוי "הגברת הזקנה" מתוך כבוד וגם כחצי בדיחה שתפסה עד עצם היום הזה. פרט לכך, יובנטוס נקראת מדי פעם "ביאנקונרי" על שם צבע התלבושת: שחור לבן.

סמל  הגברת הזקנה מטורינו

קבוצות רבות נקראות על שם חיות: אם נישאר באיטליה אז קייבו מתפארת בכינוי "החמורים המעופפים". ההסבר מגיע כתוצאה ממאבקי כוחות של אוהדי קייבו עם אוהדי היריבה העירונית ורונה. אוהדי ורונה התרגלו במשך השנים לעובדה כי קבוצתם היא הבכירה בעיר מצפון איטליה ונהגו להתגרות פעמים רבות באוהדי קייבו: "ביום שקבוצתכם תעלה לסרייה A (הליגה הבכירה באיטליה) חמורים יתחילו לעוף בשמים". קייבו עלתה לליגה הראשונה באיטליה בשנת 2008 , אף חמור לא נראה בשמים אך בסוף העונה שעברה (2019) ירדה שוב לליגה השניה.
הנה סמלה של קייבו וכל אחד יכול לשפוט האם מדובר בסוס או חמור:

לאציו מרומא נקראת הנשרים, רומא נקראת "הזאבים", ולנסיה מספרד– העטלפים וליון מצרפת – האריות. באנגליה נקראת טוטנהאם הלונדונית בשם "התרנגולים" (יש תרנגול בסמל), נוריץ' הכנריות (מקור השם בסמל), ווסטהאם מלונדון – הפטישים (סמל) וארסנל התותחנים, שם שהומצא על ידי מספר פועלים שעבדו במפעל לייצור נשקים בשם "רויאל ארסנל".
ניתן גם למצוא כינויים שהודבקו לקבוצות עקב מיקומן הגיאוגרפי. כך נקראת ליברפול מרסיסייד על שם מיקומה על יד נהר המרסי. גם אברטון, יריבתה העירונית של ליברפול משחקת על יד הנהר ולא ברור מדוע דבק הכינוי דווקא בליברפול ולא ביריבתה העירונית. אולי בגלל שליברפול הוקמה קודם? לבריטים פתרונים. מנצ'סטר יונייטד נקראת כמובן "השדים האדומים" עקב תלבושתה האדומה והשד עם הקלשון אשר בסמל הקבוצה.

סמל מנצ'סטר יונייטד

מעניינת במיוחד היא תופעת אימוץ הזהות היהודית על ידי שתי קבוצות: טוטנהאם ואייקס. אוהדי היריבות של טוטנהאם החלו לפני שנים לכנות אותם יהודים, אולי בגלל שבצפון לונדון, משם באה טוטנהאם, היה ריכוז גדול של יהודים. אוהדי טוטנהאם, יהודים ולא יהודים כאחד, התאחדו כנגד ההשמצות האנטישמיות והחליטו לאמץ לעצמם את הכינוי והחלו לחבר שירי עידוד בנושא. הרעיון היה להשתמש בעלבון כסמל לכבוד ולגאווה. גם כיום ניתן לראות מדי פעם אנשים בקהל המניפים את ידם במועל-יד נאצי ולשמוע המנונים הכוללים שורות, כמו "הספרס בדרך אל אושוויץ". ישנם צופים שעדיין מדווחים על רעשי "היס" (רעש הגזים בצנרת) במשחקי טוטנהאם. היום הבעלים של טוטנהאם הוא אכן יהודי, דניאל לוי שמו.

סמל טוטנהאם: התרנגולים מצפון לונדון

גם אוהדיה של קבוצת "אייאקס" מאמסטרדם שרים במשחקיה שירים המתגאים במוצאה היהודי של הקבוצה, שירים שלעיתים לא היו מביישים את ההמנון הלאומי. מקימי ובעלי הקבוצה במרוצת השנים היו יהודים, ואוהדיה הקנאים מכנים עצמם "יהודים" ומתעטרים בסמלי מגן דוד ודגלי ישראל.

ואני כמובן אוהד  של מכבי תל אביב.

לסיום קצת מוסיקה

לכבוד חזרת הספורט למגרשים, הנה הרצל קביליו המנוח ביחד עם שחקני מכבי יפו, שרים לנו את "עוד שבת של כדורגל".

 

 

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים