גלגולה של איגואנה

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אם במקרה הגעתם לניו יורק בין השנים 1976-1989 וחיפשתם מקום טוב לשמוע בו מוסיקה, לא יכולתם שלא לשמוע על מקום שנקרא Lone Star Cafe. מועדון הכוכב הבודד נפתח בשנת 1976 בפינת השדרה החמישית ורחוב 13 על ידי שני בחורים צעירים חובבי מוסיקה בכלל, אך בעלי חיבה מיוחדת למוסיקה הדרומית בפרט: קאנטרי, פולק ובלוז, סגנונות מוסיקליים המזוהים יותר עם מדינות הדרום. זו בדיוק הסיבה שהשם שנבחר למועדון הוא "הכוכב הבודד", כשמה של טקסס:   Lone Star State .

התמונה מאתר windstar

טקסס היא המדינה הדרומית ביותר מבין מדינות ארה"ב והשנייה בגודלה (אחרי אלסקה).
מקור השם Lone Star State הוא כמובן בדגלה שעליו מתנוסס כוכב בודד. כך נראה הדגל:

התמונה מתוך Right Here America

זהו דגלה של טקסס עוד משנת 1839, השנה בה התנתקה טקסס משלטון מקסיקו ונקראה "הרפובליקה של טקסס."  בשנת 1845 הצטרפה טקסס לארה"ב אך דגלה לא השתנה.

בחזרה לניו יורק

כשהמקום נפתח, ניתן היה לשמוע בו אך ורק את המוסיקה האופיינית לדרום ארה"ב אך במשך השנים בהן פעל, הדברים השתנו והמועדון אירח גם זמרי נשמה ואומני רוק מכל רחבי המדינה. דבר זה לא פגע באופיו של המקום שהמשיך להיות מזוהה בעיקר עם המוסיקה הדרומית. דבר נוסף שפרסם את המועדון וכנראה תרם רבות לפופולריות שלו, זו העובדה שמידי פעם היו מחלקים שם טקילה על חשבון הבית…

מיטב האמנים של השנים ההן הופיעו שם: רוי אורביסון, ווילי נלסון, ג'יימס בראון, אלברט קינג, בי בי קינג ועוד שמות נוצצים אחרים.  בקהל ניתן היה לראות סלבריטיס מכובדים כמו העיתונאים לארי קינג ודן ראדר שנהגו לבקר שם בקביעות. גם פוליטיקאים רבים היו בין באי המקום והידועים שבהם הם אן ריצ'ארדס שהייתה בהמשך דרכה הפוליטית מושלת טקסס וג'ון קונלי שהיה מושל טקסס בשנות ה-60 ואחר כך שר האוצר של ניקסון.

אבל ה- Lone Star Cafe קנה לו את פרסומו לא רק בגלל המוסיקה, הטקילה והאורחים. כשהמקום ציין שנתיים ימים לפתיחתו, הציבו בעלי המקום על גג הבנין פסל ענק (12 מטר) של איגואנה, פרי יצירתו של אמן בשם בוב ווייד  (Bob Wade). האיגואנה הענקית, קיבלה את השם "איגי" (Iggy).

איגי על הגג. מתוך Right Here America

בית הגידול העיקרי של האיגואנות הוא דרום אמריקה, מרכז אמריקה, הוואי וכמובן טקסס ולכן נבחרה האיגואנה כמייצגת של הדרום.

מיהו בוב ווייד?

האמן היוצר בוב ווייד ידוע גם בכינוי "Daddy O" וגם שורשיו נטועים בטקסס. הוא יליד 1943 וקנה לו את פרסומו בזכות יצירת פסלים גדולים במיוחד. בין עבודותיו המפורסמות פרט לאיגי, ניתן למנות גם את המגפיים הענקיות המוצבות באחד ממרכזי הקניות הגדולים של סן אנטוניו בטקסס. בועז גאון בחר במגפיים אלו לעטר את כריכת ספרו "המקום שבו נגמרת אמריקה".

במשך כל השנים שהמקום פעל, התנגדו השכנים בסביבה לנוכחות הפסל וכשבעלי המקום סרבו להסירו, פנו השכנים לערכאות משפטיות. בית המשפט פסק לטובתם של איגי ובעלי המועדון וטען כי מדובר בסוג של אמנות סביבתית וכי זכותם של בעלי המקום להשאירו על הגג. אך בעלי המקום שמאסו במאבקים עם השכנים החליטו כמחווה של רצון טוב, להסיר את הפסל.

חלפו כמה שנים ובעלי המקום התחלפו. הבעלים החדשים רצו להחזיר עטרה (את איגי) ליושנה (לגג). הם פנו למי שהיה אז ראש עירית ניו יורק – אד קוץ' וקיבלו את תמיכתו. מצוידים בתמיכת בית המשפט ועם רוח גבית ממר קוץ', הם החליטו להחזיר את הפסל בטקס רב רושם שאליו הוזמנו לא רק אד קוץ' אלא גם מושל טקסס  באותה עת – מארק ווייט (Mark White). פרסום סיפורו של הפסל והטקס המרשים, בהחלט עשה קידום מכירות למועדון.

לאחר שהמועדון נסגר בשנת 1989, שוב הוסר איגי מהגג ונשמר באחד המחסנים בניו יורק עד שנרכש על ידי חובב  אמנות שהציב אותו על גג אחד הבניינים לא רחוק ממרכז הסחר העולמי בדרום מנהטן.  אך גם שם לא הייתה זו תחנתו הסופית של איגי. לאחר כמה שנים הוא נרכש על ידי זוג בעל אמצעים שביקשו לתרום אותו לגן החיות בפורת וורת' (Fort Worth) שבטקסס. בוב ווייד התבקש לשפץ את הפסל ובסופו של התהליך, בחודש יוני 2010 הוצב איגי בגן החיות.

הנה הוידאו המתאר את איגי עובר דירה:

ואם אתם שואלים את עצמכם מה קורה היום במקום שבו פעל במשך 13 שנה ה- Lone Star Cafe, אז היום  פועלת שם מעדנייה מצליחה. יתכן שחלק מלקוחותייה עדיין זוכר את איגי האיגואנה.

לסיום קצת מוסיקה

הזכרתי קודם את רוי אורביסון כאחד האמנים שהרבו להופיע ב- Lone Star Cafe.  רוי אורביסון, יליד טקסס היה זמר נפלא וכותב נפלא לא פחות. את שירו הידוע Oh Pretty Woman כתב בשנת 1964 בהשראת אשתו הראשונה קלודט פראדי (Claudette Frady). קלודט נהרגה בתאונת דרכים בטנסי בשנת 1966, 3 חודשים לפני יום הולדתה ה-25. אורביסון שהיה חולה לב, הלך לעולמו גם הוא הרבה בטרם עת (בשנת  1988) ולא זכה לחגוג אפילו את יום הולדתו ה-53.

הנה רוי אורביסון כשהוא כמו תמיד, חמוש במשקפיים ובאישה יפה לצידו.

 

עריכה: בוב ווייד הלך לעולמו ביום 23.12.2019 בגיל 76.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים