ארתור רובינשטיין – הפסנתרן שאהב את החיים

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
ארתור רובינשטיין והפסנתר
Public Domain

"עם כל התווים השגויים שאני מנגן בהופעותיי, אפשר היה לכתוב סונטה נוספת". כך אמר פעם ארתור רובינשטיין.

ביום 20 בדצמבר 1982, היום לפני 38 שנים, כחודש לפני יום הולדתו ה-96 הלך ארתור רובינשטיין לעולמו. פרט להיותו אחד מגדולי הפסנתרנים במאה ה-20, היה רובינשטיין איש מרתק שניהל אורח חיים ראוותני משהו ובעקר שונה לחלוטין מפסנתרנים אחרים.

רובינשטיין היה אדם שאהב את החיים. כך אמר: "משמעות החיים היא לחיות ולא לברוח מהם. אין תחליף לחיים מלאים. אני מעדיף למות צעיר מאשר לרחרח סביב החיים. לאלו ההולכים לרופא כדי לשאול אלו ויטמינים לצרוך אני אומר: אכלו 4 לובסטרים וחצי קילו קוויאר. אם התאהבתם בבלונדינית יפהפייה, אל תפחדו, התחתנו!". רובינשטיין בהחלט חי על פי הפילוסופיה הזו. הוא אהב הרבה מאוד נשים אך לא הספיק להתחתן עם כולן. במיטתו הוא ליטף מנעד רחב מאוד של נשים החל מבנות החברה הגבוהה ועד הזונות של פריס.

אחד הסיפורים הפיקנטיים בספר זכרונותיו הוא על פגישתו עם השחקנית האמריקאית טלולה בנקהד (Tallulah Bankhead). הם נפגשו בוילאג' בניו יורק כשהיא היתה עדין אלמונית. הגב' בנקהד שידלה אותו כי ינגן עבורה ובתמורה היא תעמוד על ראשה בזמן נגינתו. היא רק שכחה לעדכן אותו כי מתחת לשמלתה, היא אינה לובשת דבר…

כשרצה רובינשטיין להציע נישואין לנלה אשתו, הוא בחר לעשות זאת על יד אנדרטת שופן בורשה כך שלא ניתן לטעון כי לא ידע רומנטיקה מהי. כשהיה רובינשטיין בן 90, הוא נפרד מנלה לטובת אנאבל שהיתה צעירה ממנו ב-57 שנים.
רובינשטיין היה יהודי גאה. כשנודע לו על חוקי הגזע שהנהיג מוסולוני בלחץ הגרמנים, הוא החזיר לו את אות הכבוד הגבוה שהעניק לו. על המברק אותו שלח למוסוליני חתם: "ארתור רובינשטיין, פסנתרן יהודי".

לאחר מלחמת העולם השניה, סירב להופיע בגרמניה. בתקופת המאבק של הישוב במנדט הבריטי, הוא ביטל את כל הופעותיו בממלכה המאוחדת. לאחר שהובהר לו כי רבים משוחרי המוסיקה בממלכה הם יהודים, חזר בו מהחלטתו אך ביקש לפרסם כי כל ההכנסות מהופעותיו יהיו קודש למשפחות היהודים שנספו בספינה אקסודוס אותה החזירו הבריטים לגרמניה.

רובינשטיין היה ימני מאוד בדעותיו ועל רקע זה היה מיודד עם מנחם בגין. חילוקי דעות קשים היו לו עם הכנר יהודי מנוחין נגדו טען רובינשטיין כי אינו רואה את האינטרסים של העם היהודי. "אני אוהב את ירושלים כמו שאני אוהב אישה והאמינו לי כי אני יודע כיצד לאהוב אישה", כך התבטא באחד מביקוריו הרבים כאן. לנשים היה תפקיד חשוב בחייו ובאותו דימוי של אהבת אישה, הביע רובינשטיין גם אהבתו לקהל: " אני אוהב את הקהל בדיוק כפי שאני אוהב אישה".

ארתור רובינשטיין היה כל כך עסוק בחיים, עד כי היו ימים בהם לא טרח כלל להתקרב אל הפסנתר, למרות שידע כי יש לכך השלכות: "כאשר איני מתאמן יום אחד, אני מרגיש זאת. כאשר איני מתאמן יומיים, הקהל מרגיש".

ב-1973 נחנכה בארץ תחרות רובינשטיין על שמו, תחרות הנערכת עד היום אחת ל-3 שנים בתל אביב.

בחודש אפריל 1976 כאשר הוא בן 89, קיבל ארתור רובינשטיין מידי הנשיא ג'רלד פורד את מדליית החירות הנשיאותית, אות הכבוד הגבוה ביותר שיכול נשיא ארה"ב להעניק לאזרח כלשהו.

לאחר שהלך לעולמו כמעט בגיל 96, נשרפה גופתו על פי צוואתו אך בניגוד לבקשתו לא פוזר אפרו מעל ירושלים אלא נטמן סמוך למושב עמינדב במקום ממנו יש תצפית על עיר הקודש. במקום הוצב פסל דמוי קלידים מעשה ידיו של הפסל ישראל הדני. במעמד הקבורה נכח הכנר שלמה מינץ שניגן סוויטה לכינור סולו של יוהאן סבסטיאן באך.

אנדרטת הפסנתר על יד עמינדב
Creative Commons license by Wikipedia

ארתור רובינשטיין הונצח גם ברחוב פיוטרקובסקה בעיר הולדתו לודז' שבפולין.

פסלו של רובינשטיין בלודז'
Creative Commons license by Wikipedia

רובינשטיין נחשב לגדול הפרשנים של המוסיקה של שופן. באחת ההרצאות של גיל שוחט שבהן נכחתי, אמר גיל כי המוסיקה של שופן בביצוע ארתור רובינשטיין, זו אחת הפסגות של התרבות האנושית. קטונתי מלהתווכח עם מאסטרו כגיל שוחט.

מבקרים רבים טוענים כי ארתור רובינשטיין היה במיטבו כאשר ניגן בקונצרטים ולאו דווקא כאשר הקליט באולפנים. הקשר הבלתי אמצעי עם הקהל, הוציא ממנו את המיטב.

הנה רובינשטיין מנגן שופן.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים