אל עין: מצודה בלב חולות ערב

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
הכניסה למצודה
Creative Commons license

לעיר אל עין השוכנת במזרח אמירות אבו דאבי ממש על גבול עומאן, יש חשיבות עצומה בהיסטוריה של אחוד האמירויות הערביות. שם התגוררה משפחת אל נהיאן כ-40 שנה ושם כמובן גדל זאיד בן סולטאן אל נהיאן, מי שהיה נשיאה של אבו דאבי והאיש שאיחד את 7 האמירויות למדינה האחת והיה לשליטה הראשון של המדינה. אתרי המורשת העולמית של אונסקו הנמצאים באל עין וסביבתה, מעידים על חשיבותה ההיסטורית של העיר.

מכיוון שהאימפריה הבריטית שלטה שנים רבות באזור, נקשרו לחצי האי ערב שמותיהם של מספר אישים בריטים חשובים. הידוע ביותר הוא כמובן תומאס אדוארד לורנס המוכר כלורנס איש ערב, אך לא רק הוא ומיד אזכיר גם את האחרים.
מקום מצוין להתחיל בו טיול באל עין הוא מבצר אל ג'אהילי (Al Jahili Fort). המבצר הוקם בשנת 1891 כדי להגן על החקלאים שטפלו בדקלים של נווה המדבר הסמוך למקום.

שתי דמויות בריטיות חשובות הזכירו את מצודת אל ג'אהילי בכתביהן: הראשון היה פרסי קוקס (Percy Cox) אשר ביקר במקום בשנת 1905. קוקס היה דיפלומט בריטי שהיה אחראי להסכם האנגלו עיראקי, הסכם שהעלה לשלטון בעיראק את השושלת ההאשמית. השני הוא ג'ון גורדון לורימר (John Gordon Lorimer) שהיה דיפלומט והיסטוריון אשר שרת תחילה בהודו ופקיסטן ולאחר מכן במדינות המפרץ. בעקבותו שהותו שם הוציא לורימר אינצקלופדיה בת כמה כרכים העוסקת בהיסטוריה והגיאוגרפיה של מפרץ הפרסי (או הערבי כפי שהוא נקרא שם), עומאן ומרכז ערב:

Gazetteer of the Persian Gulf, Oman and Central Arabia

לורימר (מימין) וקוקס
Creative Commons license
כרכי האנציקלופדיה של לורימר
Creative Commons license

בכתביו מתאר לורימר נושאים שונים כמו סחר העבדים בחצי האי ערב, מגיפות שפקדו את האיזור, את הפעילות המיסיונרית ועוד כהנה וכהנה נושאים שונים. מידי פעם חורג לורימר מצורת הכתיבה הרשמית המאפיינת אינצקלופדיות מסוג זה ומביע את דיעותיו בנושאים שונים.

בחזרה למצודה

המצודה מורכבת מחצר מרכזית המוקפת חומה ובה מספר מגדלי שמירה וחרכי ירי. בין השנים 2007 ל-2008, המקום שופץ וחלקים מהטירה אשר שיני הזמן נגסו בהם, שוחזרו. עתה משמש המקום כמשכנן של שתי תערוכות: תערוכה אחת מתחלפת ואחת קבועה. התערוכה הקבועה מציגה את עבודותיו וצילומיו של סר ווילפריד ת'סיגר (Sir Wilfred Thesiger), עוד דמות בריטית חשובה.

אחד ממגדלי השמירה. צילום: בנצי גורן
החצר הפנימית. צילום: בנצי גורן

מי היה ת'סיגר?

הוא נולד באדיס אבבה בשנת 1910, למד באוניברסיטת אוקספורד שם היה גם קפטן קבוצת האגרוף של האונ'. בשנת 1930 הוא חזר לאדיס אבבה ונכח בהכתרו של הקיסר היילה סילאסי. במלחמת העולם השניה הצטרף ת'סיגר לכוחותיו של סילאסי וסייע לו במאבק נגד כוחות הכיבוש האיטלקים. בין השנים 1943-1945 היה ת'סיגר יועצו של יורש העצר האתיופי.
עם תום המלחמה, יצא ת'סיגר למסעותיו השונים אשר הקנו לו את פרסומו. ביחד עם כמה מחבריו הוא חצה את המדבריות של חצי האי ערב כולל האיזור הידוע כרובע הריק בדרום (The Empty Quarter). הוא עשה זאת על גבי גמלים והגיע במסעותיו גם לעומאן, אבו דאבי ואל עין תוך שהוא מנהל יומן מסע, מעלה את רשמיו על הכתב, מרבה לצלם את המקומות בהם עבר וכן את שבטי הבדואים שחיו באיזור. לת'סיגר היו קשרים טובים עם השייח זאיד בין סולטן אל נהיאן, מי שנחשב לאבי האומה האמירתית ובאותה תקופה עדין התגורר עם משפחתו באל עין. אהבתו של ת'סיגר לתרבות הערבית, היא שהביאה אותו לאמץ לעצמו גם שם ערבי: מובראק בין לונדון (Mubarak bin London).

עוד לפני שהעביר את רשימותיו לדפוס, מכר ת'סיגר חלק מהמידע שברשותו לנציגי חברות הנפט אשר החלו אז לחפש נפט באיזור. ת'סיגר עשה זאת מתוך צורך לממן את מסעותיו אך בתוך תוכו האמין כי אם ימצא נפט באיזור, יפגע הדבר באורח החיים של הבדואים. היום, עשרות שנים לאחר מסעותיו ברור לנו כי אורח החיים שם השתנה לחלוטין אך האם יש בזה פגיעה? הכל כנראה בעייני המתבונן.

את רשמיו ממסעותיו פרסם ת'סיגר בספרו "חולות ערב" (Arabian Sands) שיצא בשנת 1959 ולאחר מכן הוציא ספרים נוספים על מסעותיו. בין היתר כתב על מסעותיו באסיה בספר שנקרא "בין ההרים" (Among the Mountains). הוא חזר לחיות בממלכה המאוחדת רק בתחילת שנות ה-90 ובשנת 1995 זכה לתואר "אביר".

עטיפת הספר "חולות ערב"

הנה דיוקנו של ת'סיגר על גבי כריכת ספרו "חיי ונסיעותי", ספר שהוא אוסף ממיטב כתביו:

הנה כמה תמונות אותן צילם ת'סיגר המוצגות עתה בתערוכה במצודת אל ג'אהילי.

במהלך השנים הספר הודפס מחדש כבר פעמים רבות ותורגם לשפות רבות, אך עדין לא לעברית.

מייקל אשר (Michael Asher) שהיה הביוגרף של ת'סיגר כתב כי "חולות ערב" הוא הספר הטוב ביותר שנכתב אי פעם על האיזור וכי הוא מתאר אורחות חיים ועולם אשר כבר אבדו לנצח. המבקר מייקל דירדה (Michael Dirda) כתב כי "מדובר באחד מספרי המסע הגדולים ביותר של הספרות האנגלית". עוד כותב דירדה כי "צילומיו של ת'סיגר מבהירים עד כמה הוא אהב את המדבר". הנשיונל ג'יאוגרפיק כלל את "חולות ערב" ברשימת 100 ספרי ההרפתקאות הגדולים של כל הזמנים".

ווילפריד ת'סיגר הלך לעולמו בשנת 2003 כשהוא בן 93.

לסיום קצת מוסיקה

לא יכולתי לחשוב על משהו מתאים יותר מאשר "שיר אהבה בדואי".

 

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

פיראן – סלובניה: טרטיני, כתובת נסתרת וסיפורי השטן

פיראן – סלובניה: טרטיני, כתובת נסתרת וסיפורי השטן

במרחק של כשעה נסיעה ממערת הנטיפים הידועה של פוסטוינה לכוון דרום מערב, נמצאת העיר פיראן שהיא בעייני אחת מהפנינים הרבות…
שיקגו, פיקסו וחואן מירו

שיקגו, פיקסו וחואן מירו

שיקגו היא בעייני אחת הערים היפות בארה"ב. זו עיר עם ארכיטקטורה מדהימה, עם פארק נהדר בשם "גרנט פארק" על שמו…
זאגרב: פוניקולר, תותח, טיילת וסופר ידוע

זאגרב: פוניקולר, תותח, טיילת וסופר ידוע

אין תייר המגיע לזאגרב בירת קרואטיה, שאינו מבקר בכיכר המרכזית של העיר- כיכר באן ילצ'יץ'. המקום הוא נקודת מוצא מצויינת…
סיפורו של סמואל יאנג ג'וניור

סיפורו של סמואל יאנג ג'וניור

שנות ה-60 של המאה הקודמת, היו שנים סוערות מאוד ורבות אירועים. גם היום, כמה עשרות שנים לאחר שתם העשור ההוא,…
ססיליה הקדושה - פטרוניתם של המוסיקה והמוסיקאים

ססיליה הקדושה - פטרוניתם של המוסיקה והמוסיקאים

אחד הדברים המשותפים לדתות רבות, בין אם מדובר בדתות המונותאיסטיות השונות, הדתות הפוליתאיסטיות או דתות המזרח, הוא פולחן הקדושים. לקדושים…
אדינבורו: אנדרטת לינקולן והחיילים הסקוטים

אדינבורו: אנדרטת לינקולן והחיילים הסקוטים

ה-21 באוגוסט 1893, היה יום קריר באדינבורו בירת סקוטלנד. בשעה 16:00 אחה"צ נשבה רוח דרום מערבית עזה, אך כל זה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים