הרצאות

הרצאה

משדות הכותנה אל הבית הלבן

הרצאה זו עוסקת במאבקם של השחורים בארה"ב לשוויון זכויות. העבדות בארה"ב החלה בתחילת המאה ה-17 ונמשכה 250 שנה עד לביטולה ע"י הנשיא לינקולן עם תום מלחמת האזרחים. אז החלו השחורים במאבק מסוג שונה: מאבק להשתלבות בחברה האמריקאית ולהכרה כאזרחים שווי זכויות. בהרצאתי אני סוקר את האירועים העיקריים במאבק הזה ומספר על מה שהיה לפני מלחמת האזרחים ובעיקר לאחריה, אירועים שבחלקם היו אלימים ורוויי דם. אני בוחן כיצד השתנה המאבק לאורך השנים ומספר על גיבורי המאבק ועל קרבנותיו וכיצד באו אירועים אלו לידי ביטוי בתרבות האמריקאית: בספרות, במוסיקה ובקולנוע. כמן כן אני משלב כמה סיפורים על השתלבותם של השחורים בעולם הספורט.
הרצאה

נשים בעולם הריגול

הריגול נחשב למקצוע השני העתיק ביותר בעולם. תחום הריגול כפי שהוא היום, לא יכול היה כלל להתקיים אלמלא עסקו בו גם נשים. בהרצאתי אני בוחן האם יש יתרון מגדרי הבא לידי ביטוי בעבודת ביון המתבצעת על ידי נשים. במידה וקיים יתרון כזה, האם הוא חלק אינטגרלי מעבודת המרגלת? פרט לכך אני מספר על דמות האישה בסרטי הריגול ועל פרשיות ריגול ידועות בהן היו מעורבות נשים החל מימי התנ"ך ועד ימינו אנו (מהארץ ומחו"ל), פרשיות ריגול שבחלקן אולי שינו את ההיסטוריה.
הרצאה

הסיפורים שמאחורי השירים

כמדריך טיולים אני מוביל קבוצות מטילים במקומות שונים בעולם ובכל מקום מספר למטיילים על האישים החשובים בכל מדינה אליה אנו מגיעים וכן על האירועים הבולטים שאירעו שם. במקרים רבים זכו אותם אישים ו/או אירועים לאזכורים במוסיקה הפופולרית. על ידי השמעה של שירים הקשורים למקומות ולדמויות, ניתן להתחבר אליהם ביתר קלות. בהרצאתי אני מדבר על שירים (וכמובן גם משמיע אותם ומציג קטעי וידאו) שסביר להניח שכולם מכירים ומספר על האירועים והאנשים שמאחורי השירים. כמה דוגמאות: מיהי הנערה מאיפנמה של אנטוניו קרלוס ג'ובים, מי היה "הוריקן" עליו שר בוב דילן, מיהו קורטז הרוצח שעליו שר ניל יאנג ועוד ועוד. האפשרויות הן בלתי מוגבלות.
הרצאה

יפן – בין קידמה למסורת

יפן, ארצם של השוגונים והסמוראים, מדינה מדהימה עם מסורת עתיקת יומין מצד אחד ומונדרניזציה מסחררת מצד שני. אני מספר כיצד משתלבים שני אלו זה בזה, על ההיסטוריה של יפן, על ענייני דתות, התרבות היפנית, גיישות, שוגונים וסמוראים, האם באמת היו חייבים להטיל שתי פצצות אטום על יפן, יפן והיהודים ועוד …
הרצאה

הפיליפינים – גן העדן של המזרח

רפובליקת הפיליפינים היא מדינת איים השוכנת במערב האוקיינוס השקט, כ־1,000 ק"מ דרומית מזרחית ליבשת אסיה. בהרצאתי אני מספר על בני המקום, כיצד השפיעו עליהם קרוב ל-500 שנות שלטון זר, על השבטים החיים בצפון המדינה, על הניגודים הרבים המאפיינים אותה, על ההיסטוריה של המקום ומה קרה שם במלחמת העולם השנייה, על חלק מהאטרקציות התיירותיות במדינה ומה תרמו בני הפיליפינים לתרבות העולמית. הכל כמובן בליווי צילומים מרהיבים.

הרצאה

וייטנאם – הקסם של המזרח

בשנים האחרונות הפכה וייטנאם ליעד תיירות פופולרי במיוחד. בהרצאתי אני מספר מה מושך את התיירים לוייטנאם, על ההיסטוריה של וייטנאם, על אורח החיים במדינה הקסומה הזו המשלבת היום משטר קומוניסטי עם פתיחות למערב, על החיים בכפרים ובערים, על המטבח הוייטנאמי ועל שבטי המונג החיים בצפון. כמובן שלא ניתן להתעלם ממלחמת וייטנאם אשר למרות עשרות השנים שחלפו מאז הסתיימה, הנושא הזה עדין מרחף מלמעלה.

ניתן לשלב בהרצאה גם את קמבודיה, שכנתה של וייטנאם.

פסל אלכסנדר מוקדון
הרצאה

מקדוניה - פנינת הבלקן

האם ניתן להזכיר את דנה אינטרנשיונל, אלכסנדר מוקדון ואמא תרזה בהרצאה אחת?

כאשר מדברים על הרפובליקה של צפון מקדוניה, זה אפשרי…

מה גורם למדינה לשנות את שמה לאחר 28 שנות עצמאות? איזה אתר מקדוני הוא אתר מורשת עולמית של אונסקו בשלוש קטגוריות שונות? מה זה הלניזם? האם ידעתם כי גם במקדוניה יש שער ניצחון וכי שם נולדה הנצרות הסלאבית והכתב הקרילי? ואיזו דרך היסטורית חשובה עברה שם?

הרפובליקה של צפון מקדוניה היא אחת ממדינות הבלקן היפות והמיוחדות ביותר. הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר מוקפת מכל עבר על ידי סרביה, בולגריה אלבניה ויוון כך שאין לה יציאה לים. מקדוניה הייתה ביתו של אלכסנדר מוקדון ועל כן היא שופעת אתרים ארכיאולוגים, מוקדי תיירות, תרבות וההיסטוריה מעניינת. לא במקרה הגיע כובש רומנטיקן והרפתקן זה ממקדוניה והפיץ את תהילתה לעולם. זו מדינה מרהיבה ביופיה עם הרים גבוהים ועמקים פוריים, ארץ בעלת נופים דרמטיים, ארץ רומנטית של שירה ואהבה אך גם של מלחמות עקובות מדם והיסטוריה יהודית עשירה… מקום של ניגודים.

הרצאה

סרביה - מלכת הבלקן

סרביה היא מדינה נהדרת עם נופים ירוקים, נהרות זורמים עם שפע של מים, אתרי סקי ומערות נטיפים, אך בעקר עם אנשים חמים ומסבירי פנים. זו מדינה עם היסטוריה יהודית עשירה אשר שמם של הרצל וטומי לפיד נקשרו בה. זו מדינה של תרבות וספורט: ארצם של אנשי הקולנוע אמיר קוסטריצה ודושאן מקבייב ושל הטניסאי הדגול נובאק דג'וקוביץ. איך קרה שדווקא הסרבים נחשבו כילדים הרעים במלחמות הבלקן? מה קרה באותו משחק כדורגל ידוע בשנת 1990 בין הכוכב האדום בלגרד לבין דינאמו זאגרב? ומה באמת חלקם של הסרבים בפרוץ מלחמת העולם הראשונה? מי היה המלך הסרבי שברח מהמדינה ומדוע בחר להגיע לירושלים? כיצד הוא הפך למלך האירופי הראשון שנטמן בארה"ב? מדוע בלב בלגרד מוצב פסלה של מריאן, סמל החירות הצרפתית? מה מסמל פסלו של גבר עירום המשקיף על הדנובה? מי הוא הגיבור הלאומי הסרבי שהיה נערץ על נפוליאון? מה הקשר של אלברט איינשטיין לסרביה? איזו יצירת אמנות לקח הרמן גרינג מסרביה לגרמניה? אדבר על זלטיבור ונהר האובץ שבדרום, על נובי סאד שבצפון ועוד ועוד…

כנסיית סיינט סאווה בבלגרד
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

צור קשר

אשמח להוביל אתכם לטיול או להרצאה הבאה – רק תבחרו לאן

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים