הרוחות של קוּלוֹדֶן

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שדה הקרב של קולודן. צילום: בנצי גורן

העיר אינוורנס (Inverness)  נחשבת לבירת ההיילנדס בסקוטלנד והיא העיר הצפונית ביותר בממלכה המאוחדת. זו עיר חביבה השוכנת על גדות הנהר נס המתחבר לאגם הידוע אשר בו (כך מספרות האגדות), חיה כבר מאות רבות של שנים נסי המפלצת. במרכז העיר מדרחוב שוקק חיים ובו מנגנות מדי פעם בחמת חלילים חבורות של נגנים הלבושים בקילט – החצאית הסקוטית המסורתית. במרחק של 8 ק"מ בלבד מזרחית לאינוורנס, נערך באמצע המאה ה-18 קרב אשר נחשב עד היום לאחד האירועים המכוננים בהיסטוריה הסקוטית, קרב קולודן (Culloden). מיד כשנצא מאינוורנס נראה שלטים עם הכיתוב Culloden Battlefield והם יכוונו אותנו למקום.

הדרך מאינוורנס לקולודן

היום יש במקום פרט למגרש חנייה גדול ומסודר גם בית קפה, חנות מזכרות ומרכז מבקרים גדול המספר את סיפורו של הקרב הקשה שנערך במקום בחודש אפריל 1746 בין הצבא האנגלי בפיקודו של וויליאם אוגוסטוס דוכס קמברלנד, לבין הכוחות הסקוטיים בפיקודו של הנסיך צ'ארלס אדוארד סטיוארט המוכר יותר בכינויו "הנסיך צ'ארלי היפה" או  "בוני פרינס צ'ארלי".

הטראומה הסקוטית

מבלי להיכנס כאן ליותר מדי פרטים היסטוריים, אציין רק שהרקע לאותו קרב הוא סכסוך בין האנגלים לסקוטים בנושא זהות השושלת אשר צריכה למלוך: בית סטיוארט (צאצאיה של מרי סטיוארט המוכרת לרבים כ"מרי מלכת הסקוטים") או בית הנובר.

קרב קולודן היה הקרב הקרקעי האחרון שנערך מאז על אדמת בריטניה והוא שם קץ לשאיפותיהם של הטוענים לכתר כנגד בית הנובר אשר יושב בבטחה על כיסא המלוכה מאז ועד היום. אמנם היום נקרא בית המלוכה בית ווינדזור אך למעשה זו אותה שושלת.

הטראומה הסקוטית אינה נובעת רק מהתבוסה אותה נחלו בשדה הקרב בוני פרינס צ'ארלי וכוחותיו אנשי ההיילנדס של סקוטלנד, אלא גם בשל מעשיהם של החיילים האנגלים לאחר מכן: בהוראתו של המפקד האנגלי דוכס קמברלנד הוצאו להורג בקולודן כל הפצועים מבין כוחותיו של בוני פרינס צ'ארלי שנשארו בשדה הקרב וכן חייליו שנפלו בשבי. בעלי הדרגות הבכירות שנפלו בשבי, נלקחו לעיר אינוורנס שם זכו לגורל דומה ביום שלמחרת הקרב: הוצאה להורג.

האזור בו התחולל הקרב הקשה בקולודן הוא היום שטח ירוק ולעיתים גם פורח (תמונת הנושא של הפוסט) והפסטורליה של המקום עומדת בניגוד מוחלט למרחץ הדמים אשר התרחש שם ביום 16 באפריל 1746. רק מספר דגלים ושלטים הפזורים בשטח ומציינים היכן עמדו הכוחות הלוחמים מהווים עדות אילמת לאותם אירועים, כמו גם קברי אחים רבים של חללי הקרב.

השלט בכניסה לשדה בו נערך הקרב. צילום: בנצי גורן.

כישלון הסקוטים בקרב קולודן הביא בעקבותיו לכמה עשרות שנים בהן דיכאו האנגלים את הסקוטים ואת תרבותם: נאסר עליהם להחזיק נשק, נאסר לנגן בחמת החללים, נאסר עליהם ללבוש את הקילט – החצאית סקוטית וכתוצאה מכך החלה הגירה מסיבית של סקוטים מערבה לכוון יבשת אמריקה וחלק גדול מהם התיישב במקום הנושא היום את השם "סקוטלנד החדשה" היא Nova Scotia במזרח קנדה.

מנוסתו של הנסיך

בוני פרינס צ'ארלי עצמו הצליח לסגת מהמקום ולהגיע לעיר אינוורנס שם סייעה לו אישה צעירה (24) בשם פלורה מקדונלד. פלורה מקדונלד היתה צאצאית של שבט המקדונלד אשר גם הוא שילם מחיר יקר מאוד במלחמות בין הסקוטים והאנגלים: כמה עשרות שנים קודם לכן, בחורף של 1692 נטבחו עשרות מבני שבט המקדונלד במקום אשר זכה אחר כך לשם "עמק הדמעות" (Glencoe). פלורה מקדונלד הסתירה את בוני פרינס צ'ארלי, עזרה לו להתחפש לאישה ובתחפושת זו עזרה לו להימלט מאינוורנס לגלן פינאן, משם אל האי סקאי (אחד מהאיים ההיברידיים ממערב לסקוטלנד) ממנו המשיך במנוסתו לצרפת. בוני פרינס צ'ארלי לא שב מאז לממלכה המאוחדת עד יומו האחרון.

במרכז העיר אינוורנס ברחבה שלפני הטירה המשקיפה על העיר, הוצב בשנת 1899 פסלה של פלורה מקדונלד (כאשר לידה כלב הקולי שלה), פרי יצירתו של הפסל הסקוטי אנדרו דייווידסון (1841-1925)  שחי ופעל בעיר אינוורנס.

פיסלה של פלורה מקדונלד באינוורנס. צילום: בנצי גורן.

מה עלה בגורלה של פלורה מקדונלד?

עם שובה לביתה באי סקאי, נעצרה פלורה על ידי האנגלים ונשלחה ללונדון למשפט. היא הוחזקה שנתיים ימים במעצר ולאחר שחרורה היא נישאה והביאה לעולם 7 ילדים. אך כמו שקרה לרבים אחרים באותה תקופה, החיים בסקוטלנד לא הייטיבו אתה ועם משפחתה ולכן הם עזבו את מולדתם והיגרו לארה"ב. גם שם החיים לא ממש חייכו אליה: בשנים של מלחמת העצמאות האמריקאית, היא נרדפה כתומכת בבריטים. בשנת 1779 חזרה לסקוטלנד וב-1790 הלכה לעולמה כשהיא בת 68.

פלורה מקדונלד. ציור: אלן רמזי. מקור: ויקיפדיה

קרב קולודן בתרבות

עם שובו של וויליאם אוגוסטוס נסיך קיימברלנד ללונדון כשהוא עטור ניצחון, כתב לכבודו המלחין הידוע גיאורג פרידריך הנדל את האורטוריה "יהודה המכבי". הנדל היה גרמני אך חי רוב ימיו באנגליה.
מי שתרמה רבות לפרסום הסיפור על קולודן וההיסטוריה הסקוטית בכלל, היא הסופרת האמריקאית דיאנה גבלדון. בשנת 1991 יצא ספרה הראשון: נוכרייה. 18 שנה חלפו מאז שיצא הספר באנגלית ועד שתורגם לעברית וגם כאן בארץ זכתה דיאנה גבלדון למעריצים רבים אשר בזכות הספר, החלו להתעניין בסקוטלנד ובהיסטוריה שלה. בעקבות ההצלחה המסחררת של "נוכרייה", תורגמו גם ספריה הבאים של דיאנה גבלדון לעברית: שפירית בענבר, נוסעת מעבר לזמן, נוסעת מעבר לאוקיינוס ועוד. בשנת 2014 יצאה סדרת הטלוויזיה "זרה" (Outlander בשפת המקור) המבוססת על ספריה של דיאנה גבלדון. גם סדרת הטלוויזיה תרמה כמובן את חלקה ליחסי הציבור הטובים לסקוטלנד.

סיפורו של בוני פרינס צ'ארלי וקרב קולודן תרמו לתרבות לא רק את האורטוריה "יהודה המכבי", את ספריה של דיאנה גבלדון ואת סידרת הטלוויזיה, אלא גם שני שירים ידועים. הראשון הוא My Bonnie Lies over the Ocean. השיר מדבר כמובן על בוני פרינס צ'ארלי.

צ'ארלס אדוארד סטיוארט: בוני פרינס צ'ארלי. התמונה מויקיפדיה.

לא ידוע מי כתב את השיר הזה שכולנו מכירים אך בשנים שלאחר קרב קולודן, הוא החל להיות פופולרי בסקוטלנד בקרב תומכיו של בוני פרינס צ'ארלי. כחלק מהדיכוי, אסרו האנגלים על הסקוטים גם לשיר את שירי העם שלהם אך מכיוון שהשם בוני הוא גם שם של אישה, יכלו הסקוטים לטעון כי זהו שיר אהבה והכחישו את הקשר בין השיר לבין מי שבאמת התכוונו אליו: בוני פרינס צ'ארלי, הנסיך היפה…

הנה מילות השיר:

My Bonnie lies over the ocean
My Bonnie lies over the sea
My Bonnie lies over the ocean
Oh, bring back my Bonnie to me…

Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me, to me
Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me.

Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me, to me
Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me.

הנה הביצוע של הזמרת האמריקאית היפה לאורה רייט.

 

איסלה גרנט היא זמרת סקוטית והיא זו שכתבה את שירה הידוע על הרוחות של קולודן, שיר שנשמע כמו תפילת אשכבה לחללי הקרב ההוא.

Can you hear them, can you see them
Marching proudly across the moor,
Hear the wind blow thru the drifting snow,
Tell me can you see them, the ghosts of Culloden.

Many bravely fought and sadly they were slain,
But they died with such pride and dignity,
Their lives were not in vain,
We still remember them,
They fought to save their land, and died for liberty.

Thru the mist you'll hear – a lonely piper play,
Listen carefully – you'll hear – a mournful cry,
Swords and bayonets crash – as man to man they clash,
They came to fight to live – and now they die.

 

 

 

 

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד  - הסיפור הפחות מוכר

שלומית ויוחנן המטביל של אוסקר וויילד - הסיפור הפחות מוכר

מימין: פוסטר המחזה סלומה עם הציור של בירדסלי ומשמאל פוסטר הסרט Creative Commons license אי שם בסוף שנות ה-80 של…
סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

סיפורו של פרד קורמאטסו - האיש שנאבק בממשל

ההיסטוריה של ארה"ב שזורה בסיפורים רבים הנוגעים להפרת זכויות האדם ורובם כמובן קשורים לעבדות שהיתה נהוגה שם במשך 250 שנה.…
מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

מיראיטוואה וסומייטי – סיפורם של הקמעות האולימפיים

לפני כמה ימים הסתיימו המשחקים האולימפיים ביפן. היו אלו ימים של ריגושים, של שמחה גדולה בצד של המנצחים ואכזבה גדולה…
סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי <br/> (St. Sava) והמלאך הלבן

סיפורם של סאוָוה הקדוש הסרבי
(St. Sava) והמלאך הלבן

בשידור הטלוויזיה הלוויני הראשון מאירופה לארה"ב לאחר משבר הטילים בקובה (1962), נשלחה כמסר של שלום תמונתו של המלאך הלבן כפי…
סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד </br> (Sveti Naum)

סיפורו של נחום הקדוש מאוכריד
(Sveti Naum)

העיר אוכריד השוכנת בצידו המקדוני של האגם הנושא את אותו שם, היא עיר חשובה ביותר בהיסטוריה של מקדוניה ואחד ממוקדי…
קוסובו: מלחמה והנצחה

קוסובו: מלחמה והנצחה

חבל קוסובו אשר בצפון הבלקן, הוא חבל ארץ נפלא אך אדמתו ספוגה בהרבה מאוד דם. איזור הבלקן בכלל ידע הרבה…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים