הרוחות של קוּלוֹדֶן

שיתוף פוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שדה הקרב של קולודן. צילום: בנצי גורן

העיר אינוורנס (Inverness)  נחשבת לבירת ההיילנדס בסקוטלנד והיא העיר הצפונית ביותר בממלכה המאוחדת. זו עיר חביבה השוכנת על גדות הנהר נס המתחבר לאגם הידוע בו חיה כבר מאות רבות של שנים נסי המפלצת. במרכז העיר מדרחוב שוקק חיים ובו מנגנים מדי פעם בחמת חלילים חבורות של נגנים הלבושים בקילט – החצאית הסקוטית המסורתית. במרחק של 8 ק"מ בלבד מזרחית לאינוורנס, נערך באמצע המאה ה-18 קרב אשר נחשב עד היום לאחר האירועים המכוננים בהיסטוריה הסקוטית, קרב קולודן (Culloden). מיד כשנצא מאינוורנס נראה שלטים עם הכיתוב Culloden Battlefield והם יכוונו אותנו למקום.

הדרך מאינוורנס לקולודן

היום יש במקום פרט למגרש חנייה גדול ומסודר גם בית קפה, חנות מזכרות ומרכז מבקרים גדול המספר את סיפורו של הקרב הקשה שנערך במקום בחודש אפריל 1746 בין הצבא האנגלי בפיקודו של וויליאם אוגוסטוס דוכס קמברלנד, לבין הכוחות הסקוטיים בפיקודו של הנסיך צ'ארלס אדוארד סטיוארט המוכר יותר בכינויו "הנסיך צ'ארלי היפה" או  "בוני פרינס צ'ארלי".

מבלי להיכנס כאן ליותר מדי פרטים היסטוריים, אציין רק שהרקע לאותו קרב הוא סכסוך בין האנגלים לסקוטים בנושא זהות השושלת אשר צריכה למלוך: בית סטיוארט (צאצאיה של מרי סטיוארט המוכרת לרבים כ"מרי מלכת הסקוטים") או בית הנובר.

קרב קולודן היה הקרב הקרקעי האחרון שנערך מאז על אדמת בריטניה והוא שם קץ לשאיפותיהם של הטוענים לכתר כנגד בית הנובר אשר יושב בבטחה על כיסא המלוכה מאז ועד היום.  אמנם היום נקרא בית המלוכה בית ווינדזור אך למעשה זו אותה שושלת.

הטראומה הסקוטית אינה נובעת רק מהתבוסה אותה נחלו בשדה הקרב בוני פרינס צ'ארלי וכוחותיו אנשי ההיילנדס של סקוטלנד, אלא גם בשל מעשיהם של החיילים האנגלים לאחר מכן: בהוראתו של המפקד האנגלי דוכס קמברלנד הוצאו להורג בקולודן כל הפצועים מבין כוחותיו של בוני פרינס צ'ארלי שנשארו בשדה הקרב וכן חייליו שנפלו בשבי. בעלי הדרגות הבכירות שנפלו בשבי נלקחו לעיר אינוורנס שם זכו לגורל דומה ביום שלמחרת הקרב: הוצאה להורג.

האזור בו התחולל הקרב הקשה בקולודן הוא היום שטח ירוק ולעיתים גם פורח (תמונת הנושא של הפוסט) העומד בניגוד מוחלט למרחץ הדמים אשר התרחש שם ביום 16 באפריל 1746. רק מספר דגלים ושלטים הפזורים בשטח ומציינים היכן עמדו הכוחות הלוחמים מהווים עדות אילמת לאותם אירועים, כמו גם קברי אחים רבים של חללי הקרב.

השלט בכניסה לשדה בו נערך הקרב. צילום: בנצי גורן.

כישלון הסקוטים בקרב קולודן הביא בעקבותיו לכמה עשרות שנים בהן דיכאו האנגלים את הסקוטים ואת תרבותם: נאסר עליהם להחזיק נשק, נאסר לנגן בחמת החללים, נאסר עליהם ללבוש את הקילט – החצאית סקוטית וכתוצאה מכך החלה הגירה מסיבית של סקוטים מערבה לכוון יבשת אמריקה וחלק גדול מהם התיישב במקום הנושא היום את השם "סקוטלנד החדשה" היא Nova Scotia במזרח קנדה.

בוני פרינס צ'ארלי עצמו הצליח לסגת מהמקום ולהגיע לעיר אינוורנס שם סייעה לו אישה צעירה (24) בשם פלורה מקדונלד. פלורה מקדונלד היתה צאצאית של שבט המקדונלד אשר גם הוא שילם מחיר יקר מאוד במלחמות בין הסקוטים והאנגלים: כמה עשרות שנים קודם לכן, בחורף של 1692 נטבחו עשרות מבני שבט המקדונלד במקום אשר זכה אחר כך לשם "עמק הדמעות" (Glencoe). פלורה מקדונלד הסתירה את בוני פרינס צ'ארלי, עזרה לו להתחפש לאישה ובתחפושת זו עזרה לו להימלט מאינוורנס לגלן פינאן, משם אל האי סקאי (אחד מהאיים ההיברידיים ממערב לסקוטלנד) ובהמשך מנוסתו לצרפת. בוני פרינס צ'ארלי לא שב מאז לממלכה המאוחדת עד יומו האחרון.

במרכז העיר אינוורנס ברחבה שלפני הטירה המשקיפה על העיר, הוצב בשנת 1899 פסלה של פלורה מקדונלד (כאשר לידה כלב הקולי שלה), פרי יצירתו של הפסל הסקוטי אנדרו דייווידסון (1841-1925)  שחי ופעל בעיר אינוורנס.

פיסלה של פלורה מקדונלד באינוורנס. צילום: בנצי גורן.

מי שתרמה רבות לפרסום הסיפור על קולודן וההיסטוריה הסקוטית בכלל היא הסופרת האמריקאית דיאנה גבלדון. בשנת 1991 יצא ספרה הראשון: נוכרייה. 18 שנה חלפו מאז שיצא הספר באנגלית ועד שתורגם לעברית וגם כאן בארץ זכתה לה דיאנה גבלדון למעריצים רבים אשר בזכות הספר, החלו להתעניין בסקוטלנד ובהיסטוריה שלה. בעקבות ההצלחה המסחררת של "נוכרייה", תורגמו גם ספריה הבאים של דיאנה גבלדון לעברית: שפירית בענבר, נוסעת מעבר לזמן, נוסעת מעבר לאוקיינוס ועוד. בשנת 2014 יצאה סדרת הטלוויזיה "זרה" (Outlander בשפת המקור) המבוססת של ספריה של דיאנה גבלדון וגם סדרת הטלוויזיה תרמה כמובן את חלקה ליחסי הציבור הטובים לסקוטלנד.

סיפורו של בוני פרינס צ'ארלי וקרב קולודן תרמו לתרבות לא רק את ספריה של דיאנה גבלדון וסידרת הטלוויזיה, אלא גם שני שירים ידועים. הראשון הוא My Bonnie Lies over the Ocean. השיר מדבר כמובן על בוני פרינס צ'ארלי.

הנסיך צ'ארלס אדוארד סטיוארט הוא בוני פרינס צ'ארלי. התמונה מויקיפדיה.

לא ידוע מי כתב את השיר הזה שכולנו מכירים אך בשנים שלאחר קרב קולודן, הוא החל להיות פופולרי בסקוטלנד בקרב תומכיו של בוני פרינס צ'ארלי. כחלק מהדיכוי, אסרו האנגלים על הסקוטים גם לשיר את שירי העם שלהם אך מכיוון שהשם בוני הוא גם שם של אישה, יכלו הסקוטים לטעון כי זהו שיר אהבה והכחישו את הקשר בין השיר לבין מי שבאמת התכוונו אליו: בוני פרינס צ'ארלי…

הנה מילות השיר:

My Bonnie lies over the ocean
My Bonnie lies over the sea
My Bonnie lies over the ocean
Oh, bring back my Bonnie to me…

Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me, to me
Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me.

Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me, to me
Bring back, bring back
Oh, bring back my Bonnie to me.

הנה הביצוע של הזמרת האמריקאית היפה לאורה רייט.

 

איסלה גרנט היא זמרת סקוטית והיא זו שכתבה את שירה הידוע על הרוחות של קולודן, שיר שנשמע כמו תפילת אשכבה לחללי הקרב ההוא.

Can you hear them, can you see them
Marching proudly across the moor,
Hear the wind blow thru the drifting snow,
Tell me can you see them, the ghosts of Culloden.

Many bravely fought and sadly they were slain,
But they died with such pride and dignity,
Their lives were not in vain,
We still remember them,
They fought to save their land, and died for liberty.

Thru the mist you'll hear – a lonely piper play,
Listen carefully – you'll hear – a mournful cry,
Swords and bayonets crash – as man to man they clash,
They came to fight to live – and now they die.

 

 

 

 

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

טוקיו: ניהונבאשי והאריות של מיצוקושי

טוקיו: ניהונבאשי והאריות של מיצוקושי

רובע ניהונבאשי בטוקיו הוא איזור עסקי הנמצא בין רובע הקניות היוקרתי של גינזה מדרום לבין רובע האלקטרוניקה והגאדג'טים אקיהברה שמצפון…
בית העלמין בשכונת ינאקה – טוקיו

בית העלמין בשכונת ינאקה – טוקיו

המוות כידוע לכולנו הוא חלק מהחיים ובמדינות רבות בעולם, הפכו בתי עלמין ידועים לאתרי תיירות לכל דבר וענין. כך למשל…
סיפורו הטרגי של דרק בנטלי

סיפורו הטרגי של דרק בנטלי

הרשו לי לפתוח את הפוסט הזה בסיפור אישי. לפני כמה עשרות שנים כאשר השתחררתי מהצבא, הצטרפתי לרשת "פעולה דחופה" (Urgent…
הירושימה - פעמונים בפארק השלום

הירושימה - פעמונים בפארק השלום

מלחמת העולם השנייה הסתיימה לפני כ-75 שנה אך למרות השנים הרבות שחלפו מאז, איזכור שמה של העיר הירושימה עדין מעביר…
שתי בודהיסטוות באסקוסה

שתי בודהיסטוות באסקוסה

מחוז טאיטו (Taito) שבטוקיו הוא אחד ממחוזותיה הרבים של בירת יפן והוא שוכן בצפון מזרחה של העיר. הרבה אטרקציות נמצאות…
סר וולטר סקוט: הפסל ואתר ההנצחה באדינבורו

סר וולטר סקוט: הפסל ואתר ההנצחה באדינבורו

אדינבורו היא בעייני אחת הערים היפות בעולם. מסתבר כי לא רק אני חושב כך אלא כך חשבו גם בארגון אונסקו…