פסטיבל הסינולוג בפיליפינים

שיתוף פוסט

ישו הילד
דמותו של ישו הילד בכנסייה בסבו
Creative Commons license

תושבי הפיליפינים הם אנשים שמחים במיוחד ואחת ההוכחות לכך היא ריבוי הפסטבלים אשר הם חוגגים בארצם. הפסטיבלים הם חלק בלתי נפרד מחיי התושבים: הם חיים ונושמים לאורך כל השנה שלל פיאסטות, קרנבלים, מסיבות רחוב, חגים וחגיגות. חגים דתיים, חגים חקלאיים או חגים היסטוריים, כל אלו הם מבחינתם סיבה למסיבה. לכל אחת מהערים הגדולות במדינה יש פסטיבל שנתי משלה ובדרך כלל אלו קשורים לזכר קדוש כלשהו. אין ספק כי הפסטיבל הגדול והחגיגי ביותר הוא פסטיבל הסינולוג (Sinulog) הנערך בכל שנה בחודש ינואר בעיר סבו סיטי (Cebu City) אשר באי סבו. בפסטיבל זה חוגגים תושבי המקום את קבלת הנצרות הקתולית: לפני קבלת הנצרות היו תושבי הפיליפינים פגאנים לחלוטין. הקדוש אשר לו מוקדש פסטיבל הסינולוג הוא הילד הקדוש או כפי שהוא נקרא בשפתם: סנטו ניניו (Santo Niño). הכוונה כמובן לישו הילד.

קצת היסטוריה…

כאשר הגיע פרדיננד מגלן אל חופי האי סבו בשנת 1521, הוא נפגש עם המנהיג המקומי ראג'ה הומאבון (Rajah Humabon): כדי לשכנע אותו להמיר את דתו לנצרות העניק לו מגלן שי: את דמותו של ישו הילד. הפסלון הקטן הזה מוצג לראווה עד היום בכנסייה הנושאת את השם "כנסיית סנטו ניניו" בעיר סבו סיטי.

לאחר שקיבל את הפסלון של ישו הילד, קיבל עליו ראג'ה הומאבון את עול הנצרות, זנח את אמונותיו הפגאניות והאנמיסטיות, הוטבל ביחד עם אשתו המלכה אמיהאן ובנם, ואיתם עוד 800 מנתיניהם. לאחר שהוטבלו, אמצו לעצמם הראג'ה ואשתו שם ספרדי: קרלוס וחואנה מסבו.

המלכה חואנה נהגה להחזיק בידה את הפסלון של ישו הילד בכל פעם שברכה את בני עמה. יש לציין כי פרט לפיליפינים, מקובל פולחן ישו הילד במקומות נוספים כמו במדינות הים הקאריבי.

כנסיית סנטו ניניו הוקמה בלב העיר סבו סיטי במחצית השניה של המאה -16, למעלה מ-40 שנה לאחר הגעתו של מגלן, על ידי המושל הספרדי שהגיע אז לפיליפינים מיגל לופז דה לגאספי.

כנסיית סנטו ניניו
כנסיית סנטו ניניו
Creative Commons license

ממש בסמוך לכנסייה נמצא צלב מגלן, אותו הציב מגלן לאחר שהגיע לחופי סבו. על יד הצלב נוהגים התושבים להדליק נרות בצבעים שונים ולבקש בקשות שונות: נר אדום למבקשי אהבה, ירוק למבקשי הצלחה, כחול כדי לזכות בברכת מריה הקדושה, ורוד למבקשי אושר וצהוב למבקשי בריאות.

צלב מגלן
צלב מגלן
Creative Commons license
הנרות
הנרות
Creative Commons license

ויש כאלו המגיעים עם נרות מהבית:

נרות מהבית
Creative Commons license

הנה וידאו קצר המתאר את טקס הדלקת הנרות והברכה:

כמובן שצלב העץ המוצב במקום אינו הצלב המקורי אותו הציב מגלן. רבים מתושבי המקום אשר האמינו כי לצלב המקורי יש סגולות מיוחדות, נהגו לחתוך ממנו פיסות עץ קטנות ולקחת אותן לביתם מתוך אמונה כי כך יזכו לברכה. לאחר שכמעט לא נותר דבר מהצלב המקורי, הותקן במקום צלב אחר.

ריקוד הסינולוג

ריקוד הסינולוג הוא ריקוד טקסי שנועד לכבד את ישו הילד. לעיתים ניתן לראות את המאמינים מבצעים את הריקוד לא רק בימי הפסטיבל. בניגוד לריקוד הטיניקלינג, ריקוד הסינולוג הוא ריקוד די פשוט המבוסס על שני צעדים קדימה ואחד אחורה. צעדי ריקוד אלו נהגו לשמש את בני הפיליפינים עוד בתקופות מוקדמות יותר, כאשר היו עדין פגאנים. לאחר קבלת הנצרות, הם המשיכו להשתמש באותם כללי טקס. על פי האמונה הפיליפינית, התנועה הזו של שניים קדימה ואחד אחורה, מזכירה להם את זרימת המים בנהר (sulog) ומכאן מקור השם סינולוג.

הפסטיבל

למרות שחלפו כ-500 שנה מאז הגיעו פרדיננד מגלן והנצרות לפיליפינים, פסטיבל הסינולוג הוא אירוע חדש יחסית שהחל רק בשנת 1980. אז היה זה עדין אירוע צנוע. קבוצות של תלמידים לבשו בגדים פיליפיניים מסורתיים, צעדו ברחובות ורקדו את ריקוד הסינולוג לצלילי תופים. ההתלהבות מהמצעד הזה היתה כל כך גדולה, עד שראש עירית סבו סיטי באותה עת פלורנטינו סולון (Florentino Solon), החליט למסד את האירוע ומאז 1981 נערך הפסטיבל בכל שנה ביום ראשון השלישי של חודש ינואר. השנה (2023) צעד פסטיבל הסינולוג לראשונה לאחר שנתיים בהן בוטל עקב מגיפת הקורונה.
בשנת 1984 החליטה הועדה האחראית על אירועי הסינולוג, לאמץ לוגו. כלוגו נבחר ציור מופשט של הנשר הדו ראשי שהיה בזמנו הסמל של בית הבסבורג. בתקופה בה שלחו הספרדים משלחות לפיליפינים, שלט בית מלוכה זה גם בספרד.

לוגו הסינולוג
לוגו הסינולוג
Creative Commons license

מה שקורה בסבו סיטי ביומיים שלפני הפסטיבל, הוא בעייני לא פחות מרשים מהמצעד עצמו. בימים שישי ושבת שלפני המצעד, נושא הבישוף של סבו סיטי מיסה חגיגית בכנסיית סנטו ניניו. המיסה משודרת לכל רחבי העיר על גבי מסכים גדולים ובאיזורים הסמוכים לכנסייה, מצטופפים עשרות אלפי אנשים הצופים בשידור ונושאים תפילה ביחד. קשה שלא להתרשם מהסדר המופתי הנשמר תוך כדי התפילה. יש במראה הזה של כמות גדולה כל כך של מאמינים השותפים לטקס ושרין שירים דתיים ביחד, סוג של חווייה רוחנית ממש.

מאזינים למיסה מחוץ לכנסייה. צילום: בנצי גורן
Creative Commons license
מאזינים למיסה מחוץ לכנסייה
מאזינים למיסה מחוץ לכנסייה. צילום: בנצי גורן

רבים מהמגיעים למקום עומדים בתור בכניסה לכנסייה רק כדי לחלוף על פני פסלו של ישו הילד, והכל כמובן תוך שמירה על סדר מופתי.

בתור לכנסייה
עומדים בתור לכנסייה. צילום: חיה רשף.

לאחר התפילות ההמוניות והתכנסות ההומים סביב הכנסייה, מגיע האירוע הגדול והוא כמובן המצעד. בניגוד לשנים קודמות בהן צעדו ברחובות העיר, הועבר השנה המצעד אל שטח שהוכשר לכך במיוחד מחוץ לעיר. אמנם רבים יותר יכלו לצפות במצעד, אך הריחוק מהצועדים והמציגים, פגע קצת בחווייה.
לאחר שורה ארוכה של נאומים, ברכות ותפילה נוספת, החל המצעד. בתחילה מציגים הצועדים את סיפור הגעתו של מגלן למדינה וקבלת הנצרות על ידי התושבים ולאחר מכן להקות ריקוד מכל רחבי המדינה צועדות, רוקדות ומפגינות את כישוריהן. מדובר בחגיגה אדירה של צבעים, ריקודים ומוסיקה הבוקעת בעצמה רבה ממערכות ההגברה וקשה להישאר אדישים לנוכח האוירה במקום והשמחה הכללית.

ריקודים בסינולוג
ריקודים בסינולוג
Creative Commons license
ריקודים בסינולוג
ריקודים בסינולוג
Creative Commons license
ריקודים בסינולוג. צילום: בנצי גורן
רוקדים עם ישו הילד
רוקדים עם ישו הילד
Creative Commons license

מכיוון שהמדינה נשלטה כ-380 שנה על ידי הספרדים ולאחר מכן כ-45 שנה על ידי האמריקאים, הפיליפינים היא מדינה עם אוריינטציה מערבית. זו כנראה הסיבה כי רובה המוחלט של המוסיקה המושמעת תוך כדי הפסטיבל היא מוסיקה מערבית מוכרת: משירים של ביונסה ועד מדונה ופרנק סינטרה.

יש באירוע הזה משהו שהזכיר לי את מצעדי העדלאידע בהם נהגתי לצפות בגיל ילדות בתל אביב של פעם, בעקר הדמויות האלו:

דמויות בסינולוג
צילום: בנצי גורן

חשוב לציין כי הסינולוג עבור בני הפיליפינים הוא הרבה יותר מעוד אירוע תרבותי. הם חוגגים את ההיסטוריה שלהם והם מאוד גאים על כך שמדינתם היא ערש הנצרות באסיה הפסיפית.

אני מאחל לבני העם הנפלא הזה שרק ימשיכו לחגוג.
לסיום הנה שיר הפסטיבל אותו ניתן היה לשמוע ללא הפסקה לא רק ביום הפסטיבל, אלא כמובן גם בימים שלפני.

הרשמה לרשימת דיוור

פוסטים אחרונים

סקנדרבג - הגיבור הלאומי האלבני: זיכרון והנצחה

סקנדרבג - הגיבור הלאומי האלבני: זיכרון והנצחה

גיבורים לאומיים של עמים שונים, הם דמויות אשר יש להם תפקיד משמעותי בהיסטוריה של עמם. בדרך כלל גיבורים אלו מופיעים…
הפיליפינים: מערות קבורה, ארונות תלויים, שמאנים ושלדים בארון

הפיליפינים: מערות קבורה, ארונות תלויים, שמאנים ושלדים בארון

כידוע לכולנו, המוות והחיים שזורים זה בזה. סביר להניח כי כל אדם בוגר בעולמינו התנסה לפחות פעם אחת בחוויית האובדן…
סיפורו של ג'יימס מרידית' והמצעד נגד הפחד

סיפורו של ג'יימס מרידית' והמצעד נגד הפחד

אוניברסיטת מיסיסיפי הנמצאת בעיר אוקספורד שבמדינת מיסיסיפי והידועה בכינויה אול מיס (Ole Miss), היא בעלת היסטוריה עשירה ומוניטין מצוין: היא…
צ'ארלסטון - דרום קרוליינה: סיפורם של הריקוד ופורגי ובס

צ'ארלסטון - דרום קרוליינה: סיפורם של הריקוד ופורגי ובס

על ערים רבות בעולם נעשו סרטים, נכתבו ספרים והולחנו שירים, אך כמה ערים אתם מכירים אשר על שמן יש גם…
החייט היהודי וסיפורו של לוי שטראוס

החייט היהודי וסיפורו של לוי שטראוס

כאשר מטיילים ברחבי ניו יורק, קשה שלא להתרשם מריבוי הפסלים והאנדרטאות המוצבות ברחבי העיר, אם בפארקים והגנים השונים, ואם בפינות…
יצירות אמנות בעקבות מלחמה

יצירות אמנות בעקבות מלחמה

ברעום התותחים – המוזות שותקות, כך אומר הפתגם הידוע. אך מה קורה לאחר מכן כאשר התותחים דוממים, אינם רועמים יותר…
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

error: Content is protected !!
גלילה למעלה

קבלו עדכונים וחדשות למייל

הירשמו לרשימת הדיוור והבטיחו לעצמכם קבלת עדכונים

צור קשר

אשמח להוביל אתכם לטיול או להרצאה הבאה – רק תבחרו לאן